Świadomie zabezpiecz swoją przyszłość

Zapewne jesteś odpowiedzialnym człowiekiem i myślisz o przyszłości swojej i swoich dzieci. Często zastanawiasz się czy na emeryturze będzie Cię stać na utrzymanie obecnego poziomu życia? To bardzo ważna kwestia, podobnie jak przyszłość Twoich pociech. Chcesz zapewnić im odpowiednie wykształcenie i jak najbardziej ułatwić start w dorosłym życiu? Jeśli tak, na pewno zastanawiasz się w jaki sposób to wszystko sfinansować. Odpowiedź jest genialna w swej prostocie. Słowo klucz to oszczędzanie. Najlepiej regularne oszczędzanie.

Jak zapewnić sobie bezpieczną przyszłość?

Rynek usług i produktów finansowych oferuje mnóstwo rozwiązań, pozwalających na optymistyczne spojrzenie w przyszłość. Jednak podstawowym produktem, z którego każdy powinien skorzystać jest ubezpieczenie na życie. Nasze zdrowie i życie jest nieustannie narażone na wiele niebezpieczeństw (jak chociażby wypadki komunikacyjne, wszelkie wypadki w pracy czy kontuzje podczas zajęć sportowych). Polisa ubezpieczeniowa pozwoli nam łatwiej przejść przez trudne chwile podczas niedyspozycji lub zapewnić środki finansowe dla naszych bliskich w przypadku śmierci.

Kiedy już zapewnimy sobie i swojej rodzinie podstawową ochronę, warto rozważyć jej rozszerzenie. Gromadzenie środków finansowych na bezpieczną przyszłość wydaje się oczywistością, ale czy to wystarczające zabezpieczenie? Może lepiej skorzystać z produktów oferowanych przez podmioty działające na rynku finansowym? Do ubezpieczenia na życie można dołączyć Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy. Jest to połączenie polisy na życie z inwestycją w fundusze inwestycyjne. Może ono wyglądać na wiele sposobów, na przykład większość środków może stanowić składka na fundusz inwestycyjny, a ubezpieczenie na życie będzie tylko dodatkiem. Alternatywą jest polisa o bardziej zrównoważonym rozkładzie środków.

Jakie korzyści płyną z korzystania z Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych?

UFK niesie za sobą trzy bardzo istotne korzyści. Pierwsza z nich to brak podatku od zysków kapitałowych (potocznie zwanego podatkiem Belki) przy zmianie funduszy, do których trafia część naszych składek przewidziana na inwestycje. Dlatego jeśli chcemy zapewnić sobie swobodę przenoszenia naszych składek do dowolnych funduszy oferowanych przez naszego brokera, unikając przy tym w pełni legalnie płacenia podatku od zysków kapitałowych, warto rozważyć tzw. polisę unit – linked, gdzie ubezpieczenie na życie stanowi niewielką część naszych składek, a gros naszych środków finansowych ciężko pracuje na naszą spokojną przyszłość. Podatek zapłacimy dopiero przy wypłacie środków i zakończeniu umowy.

Po tym jak rząd odebrał część naszych pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych chcemy mieć pewność, że tym razem nikt nie wyciągnie ręki po to, na co ciężko pracowaliśmy. Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe są w pełni naszą własnością i nikt nie będzie mógł zabrać nam zgromadzonych funduszy. W połączeniu z dziedziczeniem środków przez osobę wskazaną przez nas w umowie stanowi to drugą bardzo istotną zaletę UFK. Dodatkowo osoba, która w przypadku śmierci właściciela polisy odziedziczy pieniądze zgromadzone w funduszu inwestycyjnym będzie zwolniona z podatku od spadku i darowizny.

Dla wielu osób istotną zaletą będzie też fakt, że pieniądze zgromadzane na UFK nie podlegają egzekucji komorniczej. Jest to istotne dla osób samozatrudnionych i prowadzących mikro firmy. Takie przedsiębiorstwa często borykają się z przeterminowanymi fakturami. Dzięki Ubezpieczeniowym Funduszom Kapitałowym mogą zabezpieczyć część swoich środków przed ewentualnymi wierzycielami.

Rodzaje Ubezpieczeniowych Funduszy Kapitałowych

Fundusze Kapitałowe różnią się od siebie sposobem inwestowania pieniędzy. Możemy wybrać styl inwestycji w zależności od naszych preferencji. Znajdziemy tu zarówno zrównoważone jednostki, które skupiają się na gromadzeniu obligacji skarbu państwa, agresywne fundusze opierające się głównie na handlu akcjami (co łączy się z większym ryzykiem ale też wyższymi potencjalnymi zyskami) jak i tzw. fundusze stabilnego wzrostu, które część pieniędzy lokują na giełdzie a pozostałe środki przeznaczają na bezpieczeństwo naszej inwestycji, gromadząc obligacje skarbowe (ewentualnie lokaty).

Czy Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe to pewny zysk?

Żaden produkt finansowy ani żadna inwestycja nie gwarantuje stuprocentowo, że będzie zyskowna. Przede wszystkim zawiązując umowę na prowadzenie Ubezpieczeniowego Funduszu Kapitałowego, należy pamiętać że część składek stanowi nasze ubezpieczenie na życie, tak więc siłą rzeczy nie biorą one udziału w procesie inwestycyjnym. Bardzo istotne dla wypracowania zysku i jego wysokości jest to, jaki rodzaj funduszu wybierzemy. W przypadku bardzo zachowawczej strategii możemy osiągnąć zyski, które nie będą nas satysfakcjonować. Fundusze bardziej agresywne są ryzykowne, ale potencjalne zyski mogą wprawić nas w zdumienie.

Każdy produkt finansowy może przynieść nam spore korzyści. Jednak aby je osiągnąć, niezbędne jest zapoznanie się z wybranym sposobem oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Nic ani nikt nie jest w stanie narazić nas na straty tak bardzo jak własna niewiedza. Ubezpieczeniowy Fundusz Kapitałowy wydaje się być świetnym narzędziem dla inwestorów świadomych swoich potrzeb, zarówno obecnych jak i w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *