Windykacja długów – czym jest?

Najprościej mówiąc, windykacja jest procesem, który ma za zadanie umożliwić wierzycielowi uzyskanie należności od osoby zadłużonej. Jednak istnieją aż trzy etapy, na które można podzielić proces odzyskiwania należności. Warto je poznać, dowiadując się nieco więcej na temat tego, czym jest windykacja i na czym polega oraz kiedy do gry wkracza komornik.

Etapy procesu odzyskiwania długu

Pierwszym etapem procesu jest tzw. windykacja miękka, nazywana również windykacją polubowną. Na tym etapie interakcje zachodzą tylko i wyłącznie pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielem. Nie zakłada się jeszcze interwencji sądu. Ten rodzaj windykacji opiera się na wzywaniu osoby zadłużonej do zapłaty za pomocą wezwań, telefonów oraz maili. W ten sposób zazwyczaj odzyskuje się należności od nowych dłużników, których należność z dużym prawdopodobieństwem da się łatwo odzyskać.

Kolejnym etapem jest już windykacja sądowa. W tej sytuacji, wierzyciel stara się o uzyskanie wyroku, który nakaże dłużnikowi uregulowanie zobowiązań. Jeżeli wierzyciel będzie chciał wszcząć postępowanie egzekucyjne, konieczna będzie również klauzula wykonalności. Ostatnim etapem, mającym na celu ściągnięcie długów, jest postępowanie egzekucyjne. Aby móc je rozpocząć, konieczne jest złożenie przez wierzyciela odpowiedniego podania, które zaangażuje w sprawę komornika. Wniosek taki jest po prostu podaniem o wszczęcie egzekucji.

Czy istnieje możliwość przeprowadzenia windykacji samodzielnie?

Wydaje się, że posiadając odpowiednią wiedzę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie spróbować odzyskać należności. Warto jednak mieć świadomość, że być może będzie trzeba przebrnąć przez wszystkie wymienione trzy etapy, co będzie wymagało od nas cierpliwości. Co więcej, trzeba samodzielnie załatwiać wiele spraw formalnych. Każdy, kto decyduje się na samodzielną windykację, musi się liczyć z faktem, że jest to zajęcie na pełen etat, wymagającego dużego zaangażowania, dobrych zdolności organizacyjnych, a także poświęcenia dużej ilości czasu. Należy również posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu przepisów prawnych, dotyczących windykacji. Ciekawostką jest fakt, że obecnie, chcąc przeprowadzić samodzielną windykację, jesteśmy w stanie wspomóc się systemami online, które krok po kroku pomogą nam wyegzekwować należności od naszych dłużników.

Czym charakteryzuje się windykacja online?

Pierwszą i najbardziej znaczącą różnicą pomiędzy przeprowadzeniem samodzielnej windykacji w tradycyjnej formie, a przeprowadzeniem samodzielnej windykacji online jest fakt, że w pierwszym przypadku musimy pamiętać o wszystkich terminach i procedurach. Decydując się na skorzystanie z windykacji online, będziemy otrzymywać (odpowiednio wcześnie) stosowne przypomnienia oraz powiadomienia, które odciążą nas z obowiązku samodzielnego pamiętania o wszystkim. Korzystanie z systemów windykacyjnych online ma jeszcze jedną, niezaprzeczalną zaletę. Zwalniają nas z konieczności samodzielnego zgłębienia wszelkich tajników związanych ze stroną prawną. Choć posiadanie odpowiedniej wiedzy związanej z przepisami prawa zawsze będzie zaletą, to dzięki korzystaniu z systemów online, nie jest ono już niezbędne.

Artykuł przygotowany przy współpracy z komornik Warszawa Żoliborz Paweł Zając.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *