MES czy ERP? Wybierz ERP dla produkcji!

Inteligentne rozwiązania informatyczne dla firm produkcyjnych są standardem obowiązującym na całym świecie. Zasadność stosowania takich udogodnień w codziennej pracy jest jak najbardziej zrozumiała. Wydaje się, że przy obecnym rozwoju nowoczesnych technologii problemem może być sam wybór systemu odpowiedniego dla danego przedsiębiorstwa. By pomóc – przeanalizujemy funkcjonalności systemów ERP i systemów MES. Ten pierwszy coraz częściej przedstawiany jest przez dostawców, jako najlepsze narzędzie do zarządzania firmą, a w tym również produkcją. Czy faktycznie sprawdza się lepiej niż wyspecjalizowany w pracy dla produkcji system MES? Rozważamy i wyciągamy wnioski.

OptiMES

Oba systemy mają spory wpływ na produkcję. Pozwalają na gromadzenie danych o zleceniach, a także prezentują listę zleceń do wykonania. Są to ważne czynności, które na pewno dobrze jest zautomatyzować, bo taka automatyzacja pozwala uniknąć błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim. System na pewno przypomni o zbliżającym się terminie realizacji zamówienia i pomoże w dotrzymaniu zobowiązania, by wszystkie produkty powstały na czas, dzięki czemu klienci będą zadowoleni. Kolejne płaszczyzny, na których MES i ERP się pokrywają wiążą się niestety z tymi elementami produkcji, przy których potrzebne jest zaangażowanie człowieka – konkretnie chodzi o ingerencję w przebieg produkcji i harmonogramowanie produkcji.

Podsumowując, niewiele jest funkcjonalności w systemach MES i ERP, które się pokrywają. Dlatego uzasadnionym jest stwierdzenie, że dla dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa produkcyjnego korzystne są oba te rozwiązania. Tylko wtedy potrzeby przedsiębiorstwa zostaną w pełni zabezpieczone.

Zdecydowanie najlepszym wyborem dla produkcji jest system OptiMES, który zasługuje na nawet na określenie jako system ERP dla produkcji. Jest dobrze przemyślany i perfekcyjnie zaprogramowany, dzięki temu działa bez zarzutu i jest intuicyjny dla pracowników. Wszystkie walory OptiMESa potwierdzają jego użytkownicy, czyli aktualnie już kilkadziesiąt firm w całej Polsce – o różnej wielkości i o różnych rodzajach produkcji. Zawsze rozwiązuje bolączki związane z zarządzaniem zasobami, organizacją i rozdziałem pracy załogi, eliminacją nieplanowanych przestojów, i wiele innych kwestii. Jednak zdecydowanie największym jego atutem jest zdolność optymalizacji procesów produkcyjnych, czyli wskazywanie i naprawianie takich obszarów problemowych, których wyeliminowanie pozwala produkować wydajniej i zarabiać więcej.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką optymalizacji produkcji pozostawiamy kontakt do specjalistów z Syneo.pl, których system OptiMES jest najprostszą odpowiedzią na problemy firm produkcyjnych. Zapraszamy – skontaktuj się z telefonicznie 517 827 436 lub napisz na biuro@syneo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *