Nowoczesne urządzenia skrawające są coraz chętniej wykorzystywane w polskich firmach. Pozwalają produkować szybko, precyzyjne, a do tego w seriach. Ich obsługą zajmują się operatorzy urządzeń skrawających.
Czy zapotrzebowanie na ich pracę jest na tyle duże, że można powiedzieć, iż jest to opłacalny zawód? Podpowiada sklep EBMiA.pl – oferujący przekaźniki i styczniki do maszyn CNC https://www.ebmia.pl/automatyka-przekazniki-styczniki-c-197_1023.html
Nowoczesne maszyny stają się normą
Współcześnie coraz więcej przedsiębiorców stawia na nowoczesne maszyny, w tym urządzenia skrawające. Są to różnego typu urządzenia o wielu zastosowaniach i możliwościach. Do urządzeń skrawających zaliczają się np. tokarki karuzelowe cnc, które cechuje niezwykła precyzja obróbki. Sterowane są automatycznie za pomocą programu komputerowego, a wykorzystuje się je przede wszystkich w branżach specjalistycznych (takich jak na przykład hutnictwo), w których inwestuje się w wieloseryjne nakłady.
Frezarki konwencjonalne obsługiwane przez człowieka
Frezarki konwencjonalne to kolejny przykład urządzenia skrawającego, ale są sterowanego i obsługiwanego ręcznie. Na pierwszy rzut oka są proste i nie wymagają od operatora większych umiejętności, ale to tylko pozory. Jak w przypadku każdego urządzenia skrawającego, także obsługa konwencjonalnych frezarek wymaga od operatora odpowiednich kwalifikacji oraz udokumentowanego doświadczenia.
Jest to istotne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Obsługa urządzeń skrawających niesie ze sobą pewne ryzyko urazów, więc operator frezarki musi umieć ją bezpiecznie obsługiwać, a także wiedzieć, jak zachować się w ewentualnych kryzysowych sytuacjach. Kolejna kwestia dotyczy ekonomii. Nieprawidłowa obsługa maszyn skrawających powoduje duże odpady materiału, który po prostu się marnuje. Na to nie może sobie pozwolić żadna firma.
Operator urządzeń skrawających – jak zdobyć zawód?
Są różne sposobu na to, aby zostać operatorem urządzeń skrawających. Edukację w tym kierunku warto na pewno rozpocząć już na etapie szkoły średniej. Istnieją klasy o odpowiednich profilach w wielu zasadniczych szkołach zawodowych, a nauka w nich trwa trzy lata. Podczas nauki zawodu nie tylko zdobędziesz fach, ale także np. poznasz zasady działania maszyn cnc (sterowanych numerycznie), co nie jest wcale takie proste.
Po zdobyciu edukacji przychodzi czas na zdobywanie doświadczenia w zawodzie operatora urządzeń skrawających. Najlepiej jest kształcić swój fach pod okiem doświadczonego specjalisty. Odpowiednia wiedza w połączeniu z umiejętnościami praktycznymi na pewno zapewni przygotowanie do zawodu i ułatwi znalezienie satysfakcjonującej i popłatnej pracy. Zwłaszcza, że zapotrzebowania na operatorów maszyn skrawających jest coraz większe.
Więcej informacji o zawodzie operatora cnc przeczytasz pod adresem: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/budowa-i-sterowanie-maszyn-cnc/operator-cnc/