Obwody drukowane – produkcja płytek jedno-, dwu- i wielowarstwowych

Firmy zajmujące się produkcją obwodów drukowanych, a w wielu przypadkach również wzornictwem przemysłowym, w głównej mierze współpracują z producentami elektroniki, którzy notują ogromne zapotrzebowanie na wysokiej jakości płytki PCB. Potrzeby producentów urządzeń elektronicznych systematycznie rosną, bo i konsumenci mają coraz wyższe oczekiwania względem powszechnie wykorzystywanej elektroniki. Urządzenia elektroniczne powinny wyróżniać się niebanalnym designem, trwałością, mnogością przydatnych funkcji i niezawodnością. Na funkcjonalność i niezawodność urządzeń w decydującym stopniu wpływają zamontowane w nich obwody drukowane.

Produkcja obwodów drukowanych

Produkcja PCB odbywa się etapami. Zmiana kolejności etapów bądź też pominięcie któregokolwiek z nich będzie skutkować tym, że płytka drukowana nie spełni pierwotnych założeń projektowych, a w efekcie trafi do kosza. Firmy zajmujące się produkcją PCB nie mogą sobie pozwolić na wyrzucanie kolejnych płytek drukowanych, dlatego trzymają się ściśle określonego procesu produkcji. Oczywiście pomyłki się zdarzają, ale dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji i zatrudnieniu doświadczonych inżynierów, w zdecydowanej większości przypadków płytki PCB powstają bez większych komplikacji.

Obwody drukowane – proces produkcyjny

Proces produkcji płytek PCB rozpoczyna się od przygotowania dokumentacji. Za opracowanie plików w stosownym formacie odpowiada klient, ale w razie trudności może liczyć na fachową pomoc producenta obwodów drukowanych. Jeżeli dokumentacja jest kompletna i wolna od błędów, można przystąpić do dalszych prac nad płytką.

Kolejne etapy procesu produkcyjnego płytek drukowanych w większości firm wyglądają tak samo, choć niektóre opisy uwzględniają jedynie najważniejsze etapy, inne skupiają się na szczegółach. Ogólnie rzecz ujmując, obwody drukowane powstają poprzez: wiercenie otworów, czyszczenie powierzchni przed nakładaniem warstw, nałożenie warstwy ochronnej przed trawieniem, trawienie miedzi, nakładanie warstwy soldermaskowej, pokrywanie cyną, tworzenie warstwy opisowej, frezowanie, rylcowanie, powtórne czyszczenie powierzchni, kontrolę jakości oraz pakowanie gotowych płytek drukowanych. Oczywiście kontrola jakości prowadzona jest na każdym etapie procesu produkcyjnego, co nie zmiana faktu, że konieczna jest także kontrola produktu końcowego.

Skontrolowane obwody drukowane pakowane są zwykle po kilkadziesiąt sztuk (wiele zależy od ich wymiarów). Na każdej paczce musi pojawić się informacja z nazwą płytki oraz datą jej produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *