Inżynieria wsteczna to wciąż rozwijająca się gałąź rynku produkcyjnego, umożliwiająca odtwarzanie obiektów istniejących w rzeczywistości, nawet jeśli nie ma do nich żadnej dokumentacji technicznej. W ramach inżynierii odwrotnej możliwe jest zbadanie funkcjonalności produktu i jego części składowych, np. wtedy, gdy produkt ten należy do firmy konkurencyjnej i zależy nam na wyprodukowaniu rzeczy lepszej jakości, ale możliwie najniższym kosztem. Jednocześnie inżynierię wsteczną wykorzystuje się do skontrolowania, czy w procesie produkcyjnym nie doszło do naruszenia patentu.
Technologia 3D a inżynieria odwrotna
Inżynierię odwrotną należy scharakteryzować jako metodę tworzenia wirtualnego obiektu 3D, co nie odbywa się na podstawie szkiców i projektów, a pomiarów obiektu istniejącego w rzeczywistości. Tak powstały model 3D może być wykorzystany w Projektowaniu Wspomaganym Komputerowo (CAD) 3D, Komputerowym Wspomaganiu Wytwarzania (CAM), a nawet przez oprogramowanie komputerowego wspomagania inżynieryjnego (CAE). Gdyby nie intensywny rozwój technologii 3D, korzystanie z dobrodziejstw inżynierii odwrotnej nie byłoby możliwe.
Pomiary obiektu odbywają się z wykorzystaniem profesjonalnych urządzeń do precyzyjnego wymiarowania przedmiotów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami. Urządzenia te pozwalają na sprawne wykonanie dokładnych pomiarów, a następnie odtworzenie wymiarowanego obiektu w formie modelu 3D. Urządzenia, o których mowa to oczywiście wysoce zaawansowane skanery 3D. Producenci profesjonalnych skanerów 3D zapewniają najlepsze rozwiązania do inżynierii odwrotnej.
Inżynieria wsteczna – wymiarowanie obiektu z wykorzystaniem skanera
Dobrej jakości skaner 3D umożliwia precyzyjne wymiarowanie w najtrudniejszych warunkach. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, niezależnie od panujących warunków pogodowych. Cechą charakterystyczną profesjonalnych skanerów jest wysoka stabilność mechaniczna układów optyki, co przy wysokiej mobilności systemu ma niemałe znaczenie.
Profesjonalne skanery mogą być wykorzystywane zarówno w laboratorium pomiarowym, jak i w siedzibie firmy klienta, a dokładność pomiarów zawsze będzie na równie wysokim poziomie. Pozyskane w ten sposób dane pomiarowe, które najczęściej przedstawiane są w formie chmury punktów, nie posiadają informacji topologicznych, dlatego najczęściej przetwarza się je w siatkę trójkątów, a następnie znacznie bardziej przydatny format, jakim może być bryłowy lub parametryczny model CAD.