Łatwy dostęp do finansowania, korzyści podatkowe oraz zachowanie płynności finansowej firmy – to główne zalety leasingu. Wraz z rozwojem rynków nowych technologii oraz dynamicznych zmian w funkcjonowaniu przedsiębiorstw na rynku biznesowym, zmienia się także sposób finansowania środków trwałych w firmie.
INWESTOWANIE W ROZWÓJ FIRMY
Dobrze funkcjonujący biznes, to ciągły rozwój. Bez inwestycji firma stoi w miejscu, a ten kto stoi w jednym miejscu to znaczy, że się cofa. Prowadząc nową działalność lub rozszerzając biznes o kolejną gałąź trzeba zainwestować w środki trwałe. Czy sfinansować zakup sprzętu ze środków własnych, kredytu czy wziąć leasing? To ostatnie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularnie, zwłaszcza wśród przedsiębiorstw z sektora MŚP, który w Polsce stanowi większość.
Leasing kojarzy się z samochodami, bo oferty leasingu samochodów (https://cls.pl/oferta/leasing/) są najbardziej popularne. Jednak wraz z potrzebami rynku zmieniły się oferty leasingowe. Teraz tę formę spłaty można wybrać właściwie na większość środków trwałych potrzebnych w przedsiębiorstwie. Firmy prześcigają się w ofertach dla biznesu. Sprzęt medyczny czy maszyny rolnicze to już standard. Kupując sprzęt IT, poszerzając linię produkcyjną czy budując gabinet stomatologiczny warto rozważyć opcję leasingu. Dzięki temu, że nie trzeba od razu wykorzystywać gotówki firma zachowuje ciągłość finansową.
Opłaty leasingowe, podobnie jak kredytowe można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Większość firm oblicza od razu całkowity koszt leasingu lub umieszcza na swojej stronie kalkulator za pomocą którego można samodzielnie obliczyć ratę. Samochody osobowe, to najpopularniejszy produkt, jaki wybierają Polacy, jeśli chodzi o opcję leasingową. To także często pierwszy środek trwały kupowany przez nowo powstałą firmę.
Oprócz ofert dla biznesu firmy leasingowe proponują leasing konsumencki samochodu jest to leasing dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Ze względu na to, że raty leasingu nie są wliczane do zdolności kredytowej, oferta może być dużo bardziej korzystna niż kredyt konsumencki na samochód. Leasing nie obniża zdolności kredytowej, a raty są często niższe niż przy zwykłym kredycie. Raty leasingu nie są widoczne także w historii kredytowej, co pozwala na finansowanie kredytem innej inwestycji w firmie lub w gospodarstwie domowym.