Chcesz zainwestować w diamenty? Nie wiesz od czego zależy ich wycena? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu? Zapraszamy zatem do dalszej lektury
Pewne surowce mają ogromną wartość, która pozostaje niezmienna od stuleci. Inwestycja w metale szlachetne zawsze będzie czymś opłacalnym. Mówimy tutaj o uniwersalnym środku płatności, uznawanym na całym świecie. Ma zdecydowanie większą wartość od ludzkiego wymysłu w postaci zadrukowego papierka czy wybitej monety. Na ostateczną ceną diamentów wpływa wiele czynników, które warto poznać, aby być lepiej zorientowanym w tym temacie. Oczywiście zawsze można też zlecić wycenę profesjonalistom takim jak http://www.pollabo.pl/
Diament to nie brylant?
Niektóre osoby stosują zamiennie nazwy brylant i diament, ale nie jest to do końca właściwe. Diament może stać się brylantem, ale dopiero po poddaniu go odpowiednim procesom obróbki. Chodzi tutaj o szlifowanie, dzięki któremu surowy kamień szlachetny uzyskuje miano brylantu, co oczywiście przekłada się na wzrost jego wartości. Jeśli odwidzimy skup diamentów, to za kamienie o nienaturalnych kształtach i matowej powierzchni zaproponują nam zdecydowanie niższą kwotę. W pierścionku, kolczykach czy naszyjniku znajdują się brylanty. Osobą odpowiedzialną za nadanie niezwykłych walorów estetycznych diamentom jest jubiler. To właśnie on potrafi zmienić zwykły kamień szlachetny w coś wyjątkowego, a mianowicie w pięknie połyskujący brylant, od którego trudno jest odwrócić wzrok. Nie każdy może pozwolić sobie na noszenie takiej ekskluzywnej biżuterii, co zresztą mogłoby być czasem wręcz niebezpieczne. Afiszowanie się ze swoim bogactwem nierzadko doprowadza do zguby.
Skup diamentów – jakie ceny?
Ceny kamieni szlachetnych są mocno zróżnicowane, każdy skup diamentów ma swój indywidualny cennik. Przyjmuje się jednak stosowanie wyceny na podstawie zasady 4C. Chodzi tutaj o parametry takie jak cerat, colour, clarity i cut. Dla osób nieznających języka angielskiego terminy te będą czymś niezrozumiałym, ale chodzi tutaj o karat diamentu, jego barwę, czystość i szlif. Tylko w przypadku brylantów brany jest pod uwagę szlif bo jak zostało wcześniej wspomniane, diamenty są nieoszlifowane.
Jakie parametry brylantów są najistotniejsze?
W każdym skupie diamentów powiedzą nam, że kluczowym parametrem w przypadku każdego diamentu jest karat, czyli masa kamienia szlachetnego. Wagę ocenimy najłatwiej, mając na uwadze to, że jeden karat odpowiada 200 mg. Dalej mamy barwę, która zależna jest od zawartości pierwiastków w danym kamieniu. Im diament ma więcej skaz, tym staje się mniej czysty, co obniża jego wartość. Z kolei szlif ocenia się na podstawie kształtu, proporcji i wykończenia surowca.