Sprężone powietrze ma ogromną ilość zastosowań w prawie każdej gałęzi przemysłu. Niezwykle przydatne do zwiększania ciśnienia powietrza są sprężarki. Należy jednak pamiętać o tym, że ich praca często staje się niemożliwa bez zbiorników ciśnieniowych. Jaką rolę pełnią zbiorniki ciśnieniowe? Z czego są zbudowane? Na te pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Zbiorniki ciśnieniowe – definicja
Wśród podstawowych zadań zbiornika ciśnieniowego wymienia się odciążenie sprężarki. Chodzi o to, że za sprawą możliwości wykorzystania zmagazynowanego tam powietrza, sprężarkę można co jakiś czas wyłączać. Dzięki temu unikamy jej zbyt szybkiego zużycia na skutek zbyt wysokiej temperatury (przegrzanie).
Warto jednak jednocześnie zwrócić uwagę, iż na rynku jest dostępnych bardzo wiele sprężarek, które nie są wyposażane w zbiorniki. Wszystko to dzięki zaawansowanym systemom chłodzenia, dzięki którym mogą one działać bez jakichkolwiek przerw.
Oprócz tego, zbiorniki ciśnieniowe niezwykle często biorą również udział w chłodzeniu tego urządzenia. W związku z wysokimi temperaturami generowanymi w sprężarce, zamontowane w nich systemy chłodzenia są z reguły bardzo mocno złożone. W celu zmniejszania temperatury są wykorzystywane woda, powietrze oraz olej a także omawiany w tym artykule zbiornik ciśnieniowy.
W tym miejscu należy także nadmienić, że zbiorniki ciśnieniowe odpowiadają za kontrolę jakości pracy sprężarki – dochodzi do tego między innymi za sprawą minimalizacji pulsacji powietrza.
Zbiorniki, które magazynują powietrze pod ciśnieniem, z reguły występują w towarzystwie sprężarek. Nie jest to jednak regułą, ponieważ pojawiają się one także przy punktach poboru powietrza. Dzieje się tak tam, gdzie może dojść do pojawienia się nagłego zapotrzebowania na znaczne ilości sprężonego powietrza.
Jak zbudowany jest zbiornik ciśnieniowy?
Zbiorniki ciśnieniowe posiadają jedną podstawową cechę. Mowa tutaj o ich ogromnej różnorodności. Każdy zbiornik może mieć zupełnie inną pojemność- od kilku do nawet kilu tysięcy litrów. Oprócz tego, zbiornik może być pionowy bądź poziomy. Pojemność oraz budowa zbiornika ciśnieniowego decyduje o jego przyszłym przeznaczeniu.
Niewielkie zbiorniki, które posiadają pojemność maksymalnie kilku litrów, są wykorzystywane w rozmaitych pojazdach. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych, jak i rolniczych i przemysłowych. Pełnią one niezmiernie ważną rolę – wspomagają układ hamulcowy.
Z czego buduje się zbiorniki ciśnieniowe? W większości przypadków do ich produkcji wykorzystywana jest stal nierdzewna. Stal nierdzewna to bardzo wytrzymały materiał. W przypadku zbiorników ciśnieniowych wytrzymałość materiału to jeden z najistotniejszych elementów, ponieważ zbiorniki bardzo często są eksploatowane w niezwykle trudnych warunkach.
Muszą być odporne na działanie wysokich temperatur, wilgoci oraz na wiele czynników atmosferycznych. Dzięki grubej stali nie zachodzi ryzyko pojawienia się na maszynie uszkodzeń mechanicznych.