Zastosowania skanerów 3D w przemyśle – inżynieria odwrotna

Skanery 3D to profesjonalne urządzenia metrologiczne służące do dokonywania precyzyjnych pomiarów obiektów, w tym obiektów niemożliwych do zmierzenia konwencjonalnymi metodami. Technologia 3D wykorzystywana jest na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu, a skanery 3D uznawane są za rozwiązania optymalizujące procesy w obszarach utrzymania produkcji, kontroli jakości, szybkiego prototypowania, projektowania i inżynierii odwrotnej. To właśnie inżynieria odwrotna jest jedną z technik wykorzystujących modele 3D (uzyskane w wyniku skanowania) do analizy obiektu istniejącego w rzeczywistości.

Rejestrowanie danych pomiarowych i inżynieria wsteczna

Inżynieria wsteczna stanowi odwrotność tradycyjnego procesu produkcyjnego. Tradycyjny proces zaczyna się bowiem od pomysłu, w międzyczasie powstają różnorodne szkice i notatki, a w końcu gotowy projekt. Produkty wytwarzane są na podstawie tego właśnie projektu. Oczywiście w międzyczasie mogą zdarzyć się jakieś poprawki, gdyż każdy proces produkcyjny podlega wnikliwej kontroli, sprawdzana jest także jakość produktu końcowego.

Inżynieria odwrotna nie ma wiele wspólnego z procesem wytwarzania. Polega raczej na odtwarzaniu dokumentacji dla istniejących obiektów, a w dalszej kolejności powielaniu tychże obiektów, tworzeniu dla nich zamienników czy też nowszych, udoskonalonych wersji.

Skanery 3D stanowią idealne rozwiązanie dla inżynierii odwrotnej. W wyniku skanowania przedmiotu możliwe jest opracowanie modelu 3D, który wykorzystuje się w celu dokonania szczegółowej analizy obiektu. Podczas tych analiz powstaje dokumentacja techniczna, jakiej dotychczas obiekt nie posiadał, bądź posiadał jedynie mocno okrojoną jej wersję. Bez skanerów 3D tak dokładne rejestrowanie danych pomiarowych oraz odtwarzanie geometrii przedmiotów nie byłoby możliwe.

Inżynieria odwrotna jako proces – obróbka skanów 3D

Opracowywaniem skanów 3D zajmują się eksperci wyspecjalizowani w dziennie inżynierii odwrotnej. Edycja danych pochodzących ze skanowania 3D pozwala na uzyskiwanie w pełni edytowalnych i kompatybilnych z każdym oprogramowaniem CAD modeli 3D detali, bądź też tzw. dokumentacji płaskiej 2D. W procesie tym możliwe jest opracowanie modeli parametrycznych, bryłowych oraz powierzchniowych.

Inżynieria odwrotna w przemyśle (zwłaszcza motoryzacyjnym) zwykle wykorzystuje modele parametryczne, które sprawdzają się podczas odwzorowania pojazdów mechanicznych. Wszystkie powierzchnie modelu są w pełni parametryczne, a ewentualne wady i deformacje produkcyjne udaje się pominąć. Tym, co wyróżnia modele parametryczne, jest najwyższej klasy powierzchnia, dlatego z powodzeniem wykorzystuje się je w procesie produkcji udoskonalonych zamienników, bądź elementów, które zostały wycofane z produkcji i nie są dostępne w sklepach. Taka sytuacja może zdarzyć się m.in. w przypadku zabytkowych pojazdów.

Dzięki inżynierii odwrotnej możliwe jest także poprawne dopasowanie części pojazdów, maszyn i urządzeń, jak również projektowanie nowych elementów (tzw. re-design).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *