Założenie firmy w Anglii a brexit

W ostatnich latach wielu Polaków mieszkających na terenie Wielkiej Brytanii zdecydowało się na otwarcie własnej działalności. Założenie firmy w Anglii, zwłaszcza w formie sole trader czy też spółki LTD nie jest trudne, a późniejsze prowadzenie spraw księgowych również nie wymaga dużego wysiłku, zwłaszcza jeśli przedsiębiorca współpracuje z polskim biurem księgowym. Prowadzenie działalności na Wyspach to szereg korzyści dla przedsiębiorcy, dlatego nawet teraz, gdy tak dużo mówi się na temat brexitu, Polacy chętnie zakładają w UK kolejne firmy. Oczywiście towarzyszą im obawy o przyszłość przedsiębiorstw w momencie, gdy brexit stanie się faktem. Poniżej spróbujemy część tych wątpliwości wyjaśnić.

Prowadzenie działalności w Anglii a brexit

Na wstępie należy zaznaczyć, że w sprawie brexitu właściwie nic nie wiadomo na pewno. Dyskusje toczą się od dawna, data wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej była już przesuwana, nie wiemy, jakie zapisy ostatecznie znajdą się w umowie wyjścia i czy w ogóle taka umowa zostanie podpisana. Jeśli nie, czeka nas tzw. twardy brexit, który może mieć przykre konsekwencje zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i państw członkowskich UE. To oczywiście nie oznacza, że Polacy prowadzący działalność na Wyspach powinni wpadać w panikę. Przeciwnie – do tematu należy podejść ze spokojem i sukcesywnie wdrażać rozwiązania, które pomogą przygotować firmę zarówno na brexit z umową, jak i bez umowy. O rozwiązaniach najlepszych dla danej branży, jak i konkretnej firmy można porozmawiać z pracownikami polskich biur księgowych (zobacz Accountancy4You), którzy temat założenie firmy w Anglii a brexit analizują od bardzo dawna.

Firma w UK po brexicie

Brytyjski rząd wielokrotnie zapewniał, że brexit nie jest równoznaczny z tym, iż imigranci pracujący czy prowadzący firmy na Wyspach zostaną zmuszeni do opuszczenia kraju. Mają oni duży wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii, która mogłaby poważnie się zachwiać, gdyby nagle zamknięto tak wiele przedsiębiorstw. Pamiętajmy, że z uwagi na przejrzyste zapisy brytyjskiego prawa podatkowego i gospodarczego oraz korzystne warunki do prowadzenia własnej działalności, w UK działa naprawdę wiele firm prowadzonych przez obcokrajowców. Nagłe usunięcie wszystkich jest po prostu niemożliwe.

Założenie firmy w Anglii a brexit – spółka LTD

Bardzo popularną formą prowadzenia działalności na Wyspach jest spółka LTD, która stanowi odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zwróćmy uwagę, że dyrektorami brytyjskich spółek LTD mogą być osoby pochodzące z różnych zakątków świata, także spoza Unii Europejskiej, dlatego prawo unijne nie ma tutaj zastosowania, a tym samym opuszczenie UE niczego w tej materii nie zmieni. Nie ma z przeciwwskazań, aby osoby niebędące rezydentami Wielkiej Brytanii wciąż dokonywały rejestracji firmy (spółki LTD) w UK. Wciąż mogą korzystać z wysokiej kwoty wolnej od podatku, braku składek na ubezpieczenia społeczne i szeregu innych przywilejów.

Obsługą spółek LTD, a także przygotowaniem ich na wydarzenia związane z brexitem zajmują się doświadczeni księgowi. Wielu z nich udostępnia również publikacje, które poruszają tematykę przygotowania spółek na brexit i doradzają podejmowanie działań, których celem jest uniknięcie zakłóceń w prowadzeniu działalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *