Zakupy w świecie kryptowalut

W lutym 2020 r. pojawił się w sieci artykuł informujący o wycenie rynku kryptowalut. Na tamten moment była to zawrotna kwota 300 mld $ (miliardów dolarów amerykańskich). Trend utrzymuje się pomimo panującej pandemii. Jak dołączyć do środowiska posiadaczy wirtualnej waluty?

Jeżeli radzimy sobie z bankowością elektroniczną naszej instytucji finansowej, to damy radę również z zakupem Bitcoina lub innej kryptowaluty. Wymiany BTC – PLN i PLN – BTC można dokonać na giełdach kryptowalut. Dobrym do tego miejscem będzie także kantor Bitcoin, gdzie przeprowadzenie transakcji kupna/sprzedaży jest proste, jak w tradycyjnych lub internetowych kantorach. Warto poświęcić chwilę na rozeznanie się w wysokości prowizji od transakcji. Co więcej, wirtualne waluty można kupować bezpośrednio od innych użytkowników. W takiej sytuacji kontaktujemy się bezpośrednio ze sprzedającym. Istnieje jeszcze jedna metoda na pozyskanie monet, a mianowicie kopanie. Odbywa się ono w sieci i wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, co dla przeciętnego zjadacza chleba może być trudne do uzyskania. Zobaczmy, jak obecnie wygląda świat wirtualnych walut.

Przygotowanie

Jak w każdej branży, również w wirtualnym świecie możemy spotkać oszustów. Dlatego, zanim dokonamy transakcji sprawdźmy kilka podstawowych informacji. Początek przygody warto rozpocząć od zapoznania się z terminologią obowiązującą na rynku. Nie trzeba jota w jotę znać każdego terminu, aby sprawnie zarządzać swoim portfelem. Nie mniej im szerszą wiedzę na ten temat mamy, tym sprawniej poruszamy się po rynku. Ponadto, gdy pojawi się w informacjach określenie np. SCAM kryptowaluty, to będziemy wiedzieli, czy jest to pozytywne zjawisko, czy negatywne. Celowo nie podajemy odpowiedzi, aby zachęcić do poszukiwania wiedzy.

Warto zastanowić się także nad miejscem zakupu. Może to być wspomniany kantor BTC, ale także giełda. Zarówno jedno, jak i drugie miejsce najlepiej prześwietlić przed zakupem, szukając informacji w sieci. Dobrym wyznacznikiem są opinie użytkowników i ranking giełd. Na tej podstawie możemy określić, czy giełda jest wiarygodna, jakie posiada zabezpieczenia, a także jak bardzo jest płynna. Znając te informacje nawet w stopniu podstawowym, możemy przejść do sekcji kup Bitcoin.

Perspektywa czasowa inwestycji

Każdy z inwestorów ma inne potrzeby inwestycyjne. Można więc wybrać ścieżkę zarządzania walorami codziennie, co jest perspektywą stricte krótkoterminową. Z kolei po drugiej stronie skali znajduje się horyzont długoterminowy. Trudno jednoznacznie określić, który wariant jest lepszy. Wynika to przede wszystkim z preferencji użytkowników i dostępności czasu oraz poziomu wiedzy. Dużo zależy także od naszych celów inwestycyjnych, które chcemy osiągnąć w określonej perspektywie czasu. Jeżeli zależy nam na obrocie BTC i realizacją zysków nisko kwotowych to odpowiedni będzie wariant krótkoterminowy. Z kolei, gdy zakładamy wzrost wartości w dłużej perspektywie, to takie rozwiązanie będzie dla nas optymalne.

Choć kryptowaluty to względnie nowy walor, to w kontekście inwestycji warto stosować konwencjonalne środki ostrożności. Jeżeli stawiamy na Bitcoina to nie całe oszczędności, a ich proporcjonalną część. Pozostałe walory warto rozproszyć na inne instrumenty jak np. nieruchomości, surowce, fundusze czy lokaty. Ten ostatni wariant w dobie niskich stóp procentowych może nie ochronić nas przed inflacją. Oznacza to, że nasz kapitał pomimo dodatniego oprocentowania będzie tracił na wartości. Dlatego coraz częściej mówi się, że kryptowaluty ze wskazaniem na Bitcoina, to dobra forma lokowania środków. Poza tym jest to instrument wymienialny na najpopularniejsze waluty świata, a to duża zaleta. Jeżeli mamy już swoją strategię, to warto odwiedzić kantor BTC np. na https://cryps.pl/kup-bitcoin-kantor-btc-pln/.

W sieci pojawiają się śmiałe tezy, że kryptowaluty wyprą w przyszłości tradycyjne waluty. Na razie to pieśń przyszłości, ale trudno jednoznacznie wskazać czy tej bliższej, czy dalszej. Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijał się rynek oraz jakie regulacje będą obowiązywały w poszczególnych państwach. Nie mniej, gdy tym światem zaczynają interesować się giganci finansowi, to ich pozycja negocjacyjna z pewnością będzie miała wpływ na rządy wielu państw świata. Tym bardziej warto pogłębić wiedzę o Bitcoinie czy innych tego typu rozwiązaniach. Jest szansa, że pewnego dnia nasze walory będą warte więcej niż mogliśmy się spodziewać. Nie mniej tezę tą możemy sprawdzić tylko my sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *