Zakładasz własną firmę? Zobacz, jak się do tego przygotować!

Podjąłeś tę długo odwlekaną decyzję o „przejściu na swoje”? Zanim zaczniesz rozkręcać własny biznes, upewnij się, czy jesteś do tego dobrze przygotowany. Oto krótki pakiet startowy dla przyszłych przedsiębiorców – sprawdź, czy wiesz wszystko, co powinieneś!

5 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed założeniem firmy

  1. Przeanalizuj swoją konkurencję

Pomyśl o tym, co możesz zrobić lepiej od konkurencji, by zachęcić klientów do wybrania Twojej oferty.

  1. Sprawdź swoją grupę docelową

Upewnij się, do kogo chcesz kierować swoje produkty lub usługi i dopasuj do nich model sprzedażowy – aby jak najlepiej do nich trafić.

  1. Podsumuj potencjalne koszty

Jeśli dopiero startujesz z nowym pomysłem, zapewne dysponujesz ściśle określonym budżetem na start. Podlicz, ile będzie Cię kosztować prowadzenie działalności (opłaty za lokal, zakup niezbędnego wyposażenia, ewentualne szkolenia itp.) i czy mieścisz się w ustalonym limicie.

  1. Zadbaj o pracowników

Zastanów się nad tym, ilu pracowników jesteś w stanie zatrudnić oraz jak ich rozliczać.

  1. Zadbaj o właściwe narzędzia do pracy

Aby wszystko działało sprawnie i bezproblemowo, będziesz potrzebować programów dla przedsiębiorców. Poniżej prezentujemy Ci dwa, które okażą się szczególnie przydatne na początku przygody z własną firmą.

Fakturowanie online, czyli jak samodzielnie prowadzić własną księgowość

Nie masz środków na zatrudnienie księgowej lub biura rachunkowego? Jeśli prowadzisz małą lub średnią działalność gospodarczą, z fakturowaniem powinieneś poradzić sobie samodzielnie – o ile skorzystasz z dobrego programu do wystawiania faktur np. https://wfirma.pl/program-do-faktur-online. System ten przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces – od zapisania danych kontrahenta, po odpowiednie wypełnienie faktury, a nawet jej wysłanie za pomocą poczty elektronicznej. A to wszystko za znacznie niższą cenę niż usługi stacjonarnej księgowej.

Rozliczanie pracowników krok po kroku

Kadry i płace staną się o wiele prostsze do zorganizowania, jeśli skorzystasz z odpowiedniego programu online – np. tego od wFirma.pl. Korzystając z niego, nie tylko zorganizujesz przechowywanie danych osobowych, lecz również rozliczysz pracowników, a nawet prześlesz stosowne dokumenty do ZUSu i Urzędu Skarbowego przez internet, czyli bez wychodzenia z domu – i to nawet jeśli nie posiadasz podpisu kwalifikowanego.

Pamiętaj o tym, że rozkręcanie własnego biznesu bez odpowiednich narzędzi może i jest nieco tańsze, jednak na pewno dużo trudniejsze i wymagające więcej czasu. Wykupując je, zyskasz jednak pewność, że dopełnisz wszystkich formalności w terminie i nie będziesz się martwić tym, że o czymś zapomniałeś – nie pozostanie Ci zatem nic innego, jak skupienie się na prowadzeniu firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *