Osoby prowadzące małe firmy, gdy stają przed koniecznością pozyskania samochodu do ich działalności, zastanawiają się, czy bardziej opłacalny w ich wypadku jest wynajem długoterminowy czy leasing. Czym charakteryzuje się każda z tych usług? Które rozwiązanie będzie lepsze dla małej firmy?
Czym jest długoterminowy wynajem samochodów?
Aby łatwiej zrozumieć zagadnienie, warto o nim nieco więcej poczytać, niż polegać na tym, co się od kogoś usłyszało. Informacje na ten temat można znaleźć w Internecie, wynajem długoterminowy opisuje TotalMoney.pl. Ze strony można się między innymi dowiedzieć, że jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane nie tylko do celów prowadzenia działalności gospodarczej, ale i do celów prywatnych. Wynajem długoterminowy pozwala bowiem na dzierżawę samochodu przez określony w umowie czas, a płaci się za niego comiesięczne raty. To duża wygoda dla osób, które nie mają auta, a nie chcą kupować własnego – nie tylko z uwagi na koszt, ale i obowiązki, z jakimi liczyć się musi każdy właściciel pojazdu. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu, serwisie i naprawach.
Najczęściej umowa na wynajem długoterminowy samochodów jest zawierana na od roku do trzech lat. Zazwyczaj w ustaleniach pojawia się szacowany roczny przebieg, którego nie można przekroczyć. W umowie musi być też spis profitów dla najemcy.
Co ważne, osoby decydujące się na takie rozwiązanie mogą mieć do dyspozycji taki pojazd, jaki zechcą, zazwyczaj nowy z salonu. Bardzo często wynajmujący nie muszą wnosić opłaty wstępnej. W racie za wynajem samochodów długoterminowy, której wysokość ustalana jest indywidualnie, ukryte są opłaty za wynajem, ubezpieczenie, serwis. Często można liczyć też na darmowe opony sezonowe, a w razie konieczności – samochód zastępczy.
Wynajem długoterminowy aut ma dużą zaletę – po zakończeniu umowy nie ma konieczności wykupienia pojazdu, który się wynajmowało. Można go oddać, czy wręcz – wymienić na nowy.
Leasing samochodu – warunki
W przypadku leasingu samochodu mamy do czynienia z usługą, polegającą na tym, że przedsiębiorca wybiera sobie jakieś auto np. u dealera samochodowego, a o chęci jego zakupu informuje firmę leasingową. Ta wykupuje pojazd, by oddać go w leasing klientowi.
Przedsiębiorca podpisując umowę o leasing otrzymuje samochód do korzystania z niego, jak ze swojego. Za to musi jednak płacić raty. W nich znajduje się opłata za wartość samochodu i dodatkowe koszty, jakie wiążą się z takim zobowiązaniem. Gdy umowa się skończy, przedsiębiorca może wykupić pojazd za symboliczną kwotę.
Najczęściej umowa leasingowa trwa od 2 do 5 lat. Warto jednak wiedzieć, że zanim się ją podpisze i dostanie się pojazd w użytkowanie, należy wpłacić wkład własny. Sama procedura załatwiania samochodu w leasing jest oparta na czynnościach, jak przy kredytach bankowych. W związku z tym ważne jest to, jak długo firma istnieje na rynku, a także jaka jest jej zdolność i historia kredytowa.
Wynajem długoterminowy a leasing – co wybrać dla małej firmy?
Co będzie lepsze dla małej firmy? Leasing czy wynajem długoterminowy samochodu? W sytuacji, gdy przedsiębiorca potrzebuje samochodu po to, by móc prowadzić biznes, ale nie zależy mu na tym, by później po preferencyjnej cenie wykupić go na własność – lepszy jest wynajem. Zwłaszcza, że ma się zapewniony pakiet usług takich jak serwis opon, naprawy, auto zastępcze. Plusem jest też tutaj to, że nie trzeba wnosić wkładu własnego, co w przypadku małych firm może być dużym obciążeniem. Nie mówiąc o samym braku zdolności kredytowej. Jednak jeśli działalność przedsiębiorstwa opiera się na dalekich trasach autem – wówczas lepszy jest leasing. W wynajmie długoterminowym są bowiem limity kilometrów.