Ultrafiolet – skuteczny oręż podczas pandemii

Nierówna walka z epidemią koronawirusa odcisnęła spore piętno na różnych gałęziach gospodarki. Osłabieniu ulegają relacje społeczne, kontakty międzyludzkie czy powiązania ekonomiczne. Niemalże każda sfera życia została, w mniejszym lub większym stopniu, dotknięta przez obecną sytuację pandemiczną. Nie może zatem dziwić fakt, iż w celu ograniczenia negatywnych skutków epidemii powstają coraz to nowsze rozwiązania, mające na celu zintensyfikowanie walki z wirusem. Jednym z innowacyjnych pomysłów polskich przedsiębiorstw jest wykorzystanie lamp bakteriobójczych na szerszą, niż dotąd, skalę. Stanowią one zabezpieczenie, które wraz z zachowaniem środków higieny osobistej, gwarantują bezpieczeństwo zdrowotne.

Walka z wykorzystaniem różnych metod

Obostrzenia rządowe, wprowadzane w wielu państwach świata, wymuszają na przedsiębiorcach dostosowanie swojej działalności do zmieniających się uwarunkowań epidemicznych. Mają one na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się szkodliwego patogenu, mogącego stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Metody walki z pandemią nie ograniczają się do wykorzystywania jedynie kilku narzędzi. Spektrum metod jest bardzo szerokie i sukcesywnie się poszerza. Powszechnie wiadomo, że dystansowanie społeczne oraz zakrywanie ust i nosa w dużej mierze zabezpiecza osoby przed kontaktem z koronawirusem. W niektórych przypadkach takie środki ostrożności bywają jednak nieskuteczne. Szczególnie dotyczy to miejsc, gdzie następuje duża wymienność personalna i wzmożony ruch osób. Chodzi przede wszystkim o zakłady pracy, pomieszczenia publiczne, korytarze, sklepy i inne obiekty powszechne. Tam należy zwiększyć, i to znacznie, poziom zabezpieczeń przeciwko wirusowi. Stawiane są dozowniki z płynem odkażającym, prowadzona jest selekcja osób, czy systematyczne mierzenie temperatury ciała odwiedzających. Uzupełniającym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp bakteriobójczych, wykorzystujących sterylizujące promienie ultrafioletowe, które dezaktywują patogen.

Wykorzystanie światła UV-C w pandemii

Skuteczność działania lamp sterylizujących, wykorzystujących światło ultrafioletowe, polega na całościowej eliminacji szkodliwego wirusa z dezynfekowanej przestrzeni. Lampy są jednym z najmocniejszych rozwiązań, dzięki któremu usunąć można także inne patogeny: zarodniki, grzyby, bakterie. Naświetlanie promieniami UV-C stanowi mocniejszy odpowiednik wykorzystania promieniowania UV-A i UV-B. To właśnie promień o długości od 100 do 280 nanometrów jest w stanie skutecznie likwidować nagromadzone patogeny, wobec czego wykorzystuje się go w szpitalach, laboratoriach, a teraz także – w innych miejscach, wymagających systematycznej dezynfekcji. W dobie pandemii koronawirusa lampy bakteriobójcze idealnie wpasowały się w systematykę prac dezynfekcyjnych. Mogą być one użytkowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba oczyszczenia powietrza oraz powierzchni w celu uzyskania czystości biologicznej. Dzięki społecznej potrzebie, chęci zabezpieczenia się i uzyskania sterylności, konstruowane są coraz to nowsze urządzenia. Część z nich udostępnia polski profesjonalny producent lamp bakteriobójczych. Co ciekawe, oprócz tradycyjnych lamp sterylizujących, wykorzystywanych w niewielkich lokalach, istnieją także urządzenia do użytku wielkopowierzchniowego. Lampy przemysłowe, dzięki swojej charakterystyce, mogą dezynfekować duże hale magazynowe, fabryki czy linie produkcyjne. Dzięki tym właściwościom lampy stanowią skuteczną broń w walce z zagrożeniami epidemicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *