Sprzedaż nieruchomości a podatek VAT

Sprzedaż jakiejkolwiek nieruchomości zawsze wiąże się z bardzo dużą liczbą niezbędnych formalności do spełnienia. Dużo problemów przysparza na przykład wybór prawidłowej stawki VAT przy sprzedaży nieruchomości. Podatek VAT od sprzedania lokalu mieszkalnego może wynosić 23% bądź 0% w zależności od tego jaki jest stan faktyczny oraz realne wykorzystanie danego budynku. Oprócz tego, w niektórych przypadkach podatnicy samodzielnie mogą zdecydować o sposobie opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Podczas podejmowania takiej decyzji należy mieć świadomość tego, że to, na którą opcję się zdecydujemy, wpłynie na to, czy notariusz w trakcie sporządzania aktu notarialnego pobierze od kupującego podatek od czynności cywilno-prawnych.

Sprzedaż nieruchomości a podatek VAT – dostępne warianty

Stan prawny danej nieruchomości oraz stan faktyczny bardzo mocno wpływa na cały szereg możliwości. W przypadku podatku VAT mogą pojawić się następujące możliwości:

  • sprzedaż nieruchomości z zerowym podatkiem VAT,
  • sprzedaż nieruchomości podlegająca opodatkowaniu zgodnie ze stawką zwolnioną,
  • sprzedaż nieruchomości podlegająca opodatkowaniu VAT zgodnie ze stawką 23% bądź w niektórych przypadkach (np. podatek vat od sprzedania lokalu mieszkalnego)
  • 8%, gdy sprzedawane są budynki objęte społecznym programem mieszkaniowym.

Brak podatku VAT przy sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT wtedy, gdy nieruchomość przed dokonaniem sprzedaży należała do prywatnego majątku właściciela oraz właściciel, który nie był podatnikiem VAT, zdecyduje się na odsprzedanie jej w niezmienionym stanie. Sporo wątpliwości i niedomówień pojawia się wtedy, gdy przed realizacją transakcji sprzedaży jej właściciel będzie bardzo aktywny pod względem zmiany stanu prawnego danej nieruchomości oraz podejmie szereg innych czynności, które wesprą sprzedaż. Mowa tutaj na przykład o takich zachowaniach jak podzielenie gruntu na kilka działek, podjęcie działań skierowanych na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy mocne reklamowanie sprzedaży danej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *