Spirala zadłużenia – czym jest? Jak jej uniknąć?

Z pożyczaniem pieniędzy wiążą się dwa rodzaje ryzyka. Pierwszy z nich dotyczy wybranej oferty, bezpieczeństwo zapewni Ci tylko współpraca z wiarygodnym i godnym zaufania pożyczkodawcą. Drugim jest ryzyko wynikające z niewłaściwego oszacowania stanu Twoich finansów oraz potrzeb – w tym przypadku nawet wybranie najkorzystniejszej z dostępnych ofert nie zapewni Ci ochrony przed komplikacjami. W szczególnie poważnych sytuacjach może doprowadzić to do utraty kontroli nad poziomem zadłużenia. Jak więc pożyczać, by uniknąć spirali zadłużenia?

Czym jest spirala zadłużenia?

Stosunkowo niskie wymagania oraz łatwy do przejścia proces pożyczkowy sprawiają, że korzystanie z ofert instytucji pozabankowych stało się jednym z popularnych sposobów finansowania nieprzewidzianych wydatków. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwala na utrzymanie stabilności swoich finansów w podbramkowych momentach, jednak nieodpowiedzialne sięganie po szybką gotówkę zamiast pomocy, może przynieść poważne problemy, a nawet skończyć się wpadnięciem w spiralę zadłużenia. W jaki sposób? Najczęstszą przyczyną jest nadmierne pożyczanie, wynikające na przykład z zaciągania kolejnych zobowiązań, które mają pomóc w spłacie poprzednich. Pozwala to na doraźne uregulowanie należności, jednak w dłuższej perspektywie każda kolejna pożyczka wiąże się z kosztami, co ostatecznie regularnie zwiększa kwotę całkowitego zadłużenia, jakie obciąża Twoje konto.

Czego należy się wystrzegać pożyczając pieniądze?

  • Unikaj pożyczania pieniędzy, kiedy nie jest to konieczne.

Pożyczka może pomóc w uporaniu się z nagłymi wydatkami, musisz jednak pamiętać o jej kosztach – to szczególnie ważne, kiedy masz już na koncie inne zadłużenie, np. raty czy wcześniejsza pożyczka. Jeśli posiadasz więc oszczędności, które możesz wykorzystać lub jest to opłata, którą możesz odłożyć w czasie, by uzbierać potrzebne pieniądze, takie rozwiązanie może okazać się korzystniejsze niż zaciąganie kolejnego zobowiązania obciążającego Twój budżet. Przed skorzystaniem z oferty zawsze zastanów się, czy środki, o które wnioskujesz, na pewno są Ci niezbędne.

  • Dobierając kwotę pożyczki, kieruj się swoimi potrzebami, nie atrakcyjnością oferty.

Decydując się na wzięcie pożyczki, zadbaj o to, by była dobrana nie tylko pod kątem Twoich bieżących wydatków, ale też zarobków – wybierz kwotę, na której spłatę możesz sobie pozwolić bez ryzyka utraty płynności finansowej. Nie zawsze takiej oceny musisz dokonywać samodzielnie, np. w przypadku pożyczki domowej od bocianpozyczki.pl możesz liczyć na wsparcie konsultantów na infolinii oraz doradcy klienta, którzy pomogą Ci wykonać symulację pożyczki i dobrać najlepszy w Twojej sytuacji wariant. Istotną kwestią jest też termin oraz sposób spłaty – krótki termin może prowadzić do trudności z uzbieraniem całej sumy, jeśli chcesz uniknąć takiego ryzyka, rozważ sięgnięcie po ofertę na raty.

  • Szukaj innego niż pożyczka rozwiązania problemu.

Nie każdą sytuację można przewidzieć, dlatego możliwe, że mimo bardzo dokładnego planowania i rzetelnej oceny swoich finansów, również w Twoim przypadku pojawiły się problemy z dotrzymaniem terminu. Zanim jednak uznasz, że kolejne zobowiązanie jest jedynym możliwym wyjściem z sytuacji, skontaktuj się z pożyczkodawcą – bardzo ważne jest w tym momencie szybkie działanie, z taką informacją nie czekaj więc, aż upłynie okres spłaty. Taki krok może dać Ci szansę na ustalenie nowych warunków spłaty lub znalezienie innego rozwiązania, a co najważniejsze pozwala na uniknięcie rosnącego zadłużenia.

Spirala zadłużenia to największe ryzyko, z jakim muszą liczyć się pożyczkodawcy. Na szczęście istnieją sposoby na zabezpieczenie się przed tego rodzaju problemami, a najskuteczniejszym z nich jest odpowiedzialne podejście do zaciąganych zobowiązań. Nie podejmuj decyzji pochopnie, a kiedy zauważysz pierwsze sygnały możliwych komplikacji, nie ignoruj ich i sprawdź dostępne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *