Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie samochodu w UK?

Posiadanie własnego samochodu jest sporym udogodnieniem w codziennym życiu, jednak kupując auto należy uwzględnić również koszt jego ubezpieczenia. W UK jest ono nie tylko zabezpieczeniem naszej inwestycji w razie wypadku, ale też prawnym wymogiem dla każdego właściciela samochodu. Wybranie najodpowiedniejszej dla siebie oferty nie jest jednak prostą decyzją. Należy również pamiętać, że istnieją znaczące różnice pomiędzy rynkiem polskim i brytyjskim.

Rodzaje ubezpieczeń

Ubezpieczeniem wymaganym przez brytyjskie prawo jest polisa third party, która chroni nas przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym. Rozszerzoną wersją tej polisy jest third party, fire and theft, która obejmuje również szkody poniesione w przypadku kradzieży lub pożaru naszego samochodu. Jeśli jednak szukamy bardziej kompleksowego rozwiązania, możemy wykupić opcję comprehensive, która gwarantuje wypłatę środków nawet jeżeli do wypadku doszło z naszej winy. Za dodatkową opłatą możemy również nabyć breakdown cover, co zapewni nam zabezpieczenie w razie awarii samochodu na drodze.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia?

Podobnie jak w Polsce, na wysokość składki wpływa wiele czynników. Młodzi kierowcy z reguły muszą płacić więcej niż osoby mogące pochwalić się wieloletnią, bezszkodową jazdą. Duży wpływ ma również wiek samochodu, starsze samochody mogą zostać uznane za bardziej narażone na awarie, co podniesie ceny. W Wielkiej Brytanii obowiązuje podział na różne grupy ryzyka, dlatego niektóre auta mogą wygenerować większe koszty z samego faktu znalezienia się w konkretnej grupie. Brytyjskie ubezpieczenie samochodu przypisane jest do konkretnego kierowcy, dlatego do polisy należy wpisać wszystkie osoby, które będą siadać za kierownicą. A jak można się domyślić, im więcej osób dopiszemy, tym większe mogą być koszty.

Jak ograniczyć wydatki?

Jeśli szukamy ubezpieczenia auta w UK najlepiej poświęcić na ten cel trochę czasu. Wybranie pierwszej oferty z brzegu może narazić nas na duże koszty. Niektórzy ubezpieczyciele honorują polskie zniżki za bezszkodową jazdę, jednak czasem takie polisy nawet po uwzględnieniu zniżek nadal mogą być droższe od innych dostępnych na rynku. Ponieważ brytyjski rynek ubezpieczeń jest bardzo rozwinięty, najlepiej skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek by łatwiej odnaleźć interesujące nas warianty.

Istnieje kilka sposobów, które pozwolą nam obniżyć koszty. W przypadku kiedy posiadamy prawo jazdy od niedawna, możemy rozważyć dodanie do naszego ubezpieczenia bardziej doświadczonego kierowcy. Pomóc może również zamontowanie systemu antywłamaniowego w samochodzie. Często składki są niższe dla osób posiadających brytyjskie prawo jazdy. Wymiana polskich dokumentów na brytyjskie nie jest zbyt kosztowna ani skomplikowana, a podczas wyboru polisy może okazać się, że była to świetna inwestycja. Każda firma stosuje trochę inne przeliczniki, dlatego warto porównywać ze sobą wiele ofert, by sprawdzić czy spełniane przez nas kryteria nie są różnie premiowane u różnych ubezpieczycieli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *