Wielu przedsiębiorców decyduje się na wzięcie ciągnika siodłowego w leasing, dlatego że taka forma finansowania pozwala odnieść sporo korzyści. Najważniejsze z nich dotyczą kwestii ponoszonych kosztów i względów podatkowych. Poznaj zalety leasingu pojazdów potocznie nazywanych TIR-ami, dającego szansę na rozwój firmy, spore oszczędności i zachowanie płynności finansowej.
Aby pozyskać ciągnik, nie trzeba dysponować dużymi pieniędzmi
Osoby działające w branży transportowej biorą ciągniki siodłowe w leasing przede wszystkim dlatego, że nie muszą wówczas wnosić dużego wkładu własnego ani pokrywać całego kosztu zakupu od razu. Taka inwestycja często poważnie nadwyręża budżet i w związku z tym przedsiębiorcy wolą rozłożyć płatność w czasie, zamiast jednorazowo wydać znaczną sumę pieniędzy. Zgromadzenie ogromnego kapitału na pozyskanie sprzętu okazuje się bardzo trudne, w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe, szczególnie gdy mowa o firmach dopiero rozpoczynających działalność. Decydując się na leasing ciągników siodłowych, nie trzeba dysponować sporą ilością gotówki ani zamrażać środków z budżetu w pojazdach. Wysokość pierwszej (opłata początkowa) i kolejnych rat można dostosować do sytuacji finansowej przedsiębiorstwa albo sezonowości danej branży.
Korzyści podatkowe
Co ważne, leasingowanie pojazdów pozwala obniżyć wysokość płaconych podatków. W przypadku leasingu operacyjnego wiele wydatków uda się wliczyć w koszty uzyskania przychodu swojej firmy transportowej. Takimi wydatkami mogą być na przykład opłata wstępna, poszczególne raty leasingowe, a także koszty utrzymania i eksploatacji pojazdu, na przykład paliwa. Przy leasingu finansowym można z kolei dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Ponadto w koszty wlicza się część odsetkową raty – uda się to zrobić w dacie i kwocie jej opłacenia. Kosztem uzyskania przychodu będą też koszty utrzymania i eksploatacji ciągnika. Szukasz korzystnego finansowania pojazdów? Leasing ciągnika siodłowego znajdziesz na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/ciagniki-siodlowe. Doradcy wynegocjują warunki dopasowane do finansów Twojej firmy, by spłata zobowiązania nie była ciężarem.
Leasing ciągników siodłowych nie obniża zdolności kredytowej
Finansowanie pojazdów poprzez leasing nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorcy, jeżeli zdecyduje się on wnioskować o kredyt na dalsze inwestycje. Ponadto leasingodawcy nie wymagają wysokich dochodów. O finansowanie można ubiegać się nawet wtedy, gdy firma transportowa została dopiero założona i nie przynosi jeszcze zysków. Leasing nierzadko udaje się uzyskać również w przypadku, kiedy sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest wyjątkowo trudna – na przykład, jeżeli wykazuje się stratę albo ma się problem z zadłużeniem. Ponadto warto wiedzieć, że w czasie trwania umowy ciągnik albo dołączona do niego naczepa pozostają własnością firmy leasingowej, dlatego nie podlegają ewentualnym zajęciom komorniczej czy egzekucji.
Nie bez powodu liczne przedsiębiorstwa decydują się na leasing ciągników siodłowych. Dla firm z branży transportowej jest on główną i najtańszą formą finansowania pojazdów niezbędnych do prowadzenia działalności. Pozyskanie ciągnika poprzez leasing jest inwestycją w rozwój biznesu. Finansowanie nie nadwyręża jednak budżetu przedsiębiorstwa, pozwala też na optymalizację kosztów i podatków. Ponadto leasingowanie pojazdów nie obniża zdolności kredytowej, której stan może przesądzić o powodzeniu dalszych inwestycji.