Kto przejmie aktywa MetLife w Polsce?

Wiele mówi się w ostatnim czasie o jednym z możliwych przejęć w branży ubezpieczeniowej. Być może już niebawem środkowoeuropejski oddział MetLife zmieni właściciela. Który z istotnych graczy jest w stanie dokonać zakupu w celu poszerzenia swojej strefy wpływów na rynkach mocno rozwijających się?

Czas na nieuniknione zmiany

O możliwej sprzedaży środkowoeuropejskiego MetLife mówiło się od dawna. Dziś wiemy już, że te pogłoski okazały się prawdziwe. Takie sytuacje mają miejsce co jakiś czas. Jeden z graczy odpuszcza sobie działanie w określonej niszy, czy na wybranym oddziale, inny natomiast tylko czeka, aby wykupić jego aktywa.

Nieprzypadkowo eksperci branżowi typowali, że jednym z głównych zainteresowanych przejęciem środkowoeuropejskiego MetLife będzie włoski potentat — Assicurazioni Generali. Dysponujący ogromnymi aktywami i chcący zaistnieć na rynku sprzedaży akwizycyjnej podmiot musiał siłą rzeczy zainteresować przejęciem firmy z branży.

Sam MetLife, a dokładniej oddział obejmujący Polskę, Czechy, Węgry i Rumunię wciąż ma potencjał wzrostu. Rynki wysoko rozwijające się wciąż są chłonne i dają szansę realnego zysku. Inwestycja w zakup znaczącego gracza działającego na rynkach Europy Środkowej ma ekonomiczne uzasadnienie.

Czy dojdzie do tej transakcji?

Choć w teorii wydawać by się mogło, że zakup środkowoeuropejskiego MetLife przez Generali to tylko formalność, w rzeczywistości sprawa ma się zgoła inaczej. Mimo, że szczegóły transakcji nie zostały ujawnione, łatwo oszacować jej wielkość. Wartość wspomnianej komórki MetLife szacowana jest na 2 miliardy Euro.

Naturalną konsekwencją poprzedzającą zawarcie umowy kupna-sprzedaży są negocjacje. Właśnie w tym momencie trwają rozmowy MetLife z Generali na temat ewentualnego przejęcia. Nie sposób stwierdzić, czy zakończą się one sukcesem. Włoski gigant z jednej strony ma chęć poszerzenia strefy wpływów, z drugiej nie do końca jest przekonany, czy ma to robić w ten sposób.

Więcej szczegółowych informacji na temat potencjalnego przejęcia oddziału MetLife przez Generali znajdziemy w tym artykule: https://www.pb.pl/generali-zainteresowane-aktywami-metlife-w-tym-w-polsce-961624. A jak zakończy się cała ta sytuacja, dowiemy się wkrótce.

Przejęcia były, są i będą integralną częścią wielkiego biznesu. To naturalne, że silni gracze rozdają karty niezależnie od branży. Wyjątkowo perspektywiczny oddział MetLife ma wysoki potencjał wzrostu. Być może już niebawem trafi w ręce nowego właściciela z Włoch, który ma poważne zamiary co do przyszłego nabytku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *