Księgowość w Twojej firmie — precyzja i dokładność, a może bałagan i trudności?

Dla części właścicieli firm, księgowość, jest priorytetem, aby organizacja działała prawidłowo. Inni traktują rachunkowość przedsiębiorstwa, jako smutną konieczność. Dlaczego?

Sprawnie działająca księgowość w firmie to płynny obrót pieniędzmi, terminowo regulowane zobowiązania oraz efektywnie ściągane należności. Księgowa, często robi zdecydowanie więcej, niż tylko przerzuca pieniądze pomiędzy kontami. Warto więc zadbać, aby działania tej komórki przebiegały prawidłowo. Wówczas mamy pewność, że obieg pieniądza w firmie (cash-flow) odbywa się sprawnie. Od tego zależy też intensywność kontroli organów nadzoru podatkowego. Jeśli wszystko w księgach jest prawidłowo rozliczane, to na pewno właściciel może swobodnie działać w kierunku rozwoju firmy. Z kolei ewentualne wizyty Urzędu Skarbowego będą tylko formalnością.

Biuro rachunkowe — wybierz najlepsze dla siebie

Każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby. Różnice zależne są m.in. od wielkości przedsiębiorstwa, przedmiotu działalności, czy podejścia do finansów. Niektórzy właściciele, traktują księgowość jako hobby i uprawiają ją na własną rękę. Zwykle takie podejście ogranicza rozwój firmy, gdyż trudno odpowiadać za każdą sekcję w firmie — nawet jeśli prowadzimy jednoosobową działalność. Nie dziwi więc fakt, że większość przedsiębiorców zakładających działalność, zaraz po jej otwarciu, udaje się do biura rachunkowego. Jeśli trzymasz w ręku dokumenty założycielskie firmy i szukasz dobrej księgowej lub chcesz zmienić dotychczasowe biuro na lepsze, to warto zajrzeć na biuro rachunkowe Poznań.

Decydując się na zewnętrzną księgowość, dobrze sprawdzić ofertę i dowiedzieć się, za co firma będzie płacić. Często właściciele znajdują informacje o pakietach abonamentowych, w ramach których otrzymują konkretną liczbę usług. Jest to dobre rozwiązanie dla niewielkich podmiotów gospodarczych. Jeśli jednak organizacja potrzebuje indywidualnego podejścia, to również je znajdzie. Wielkość opłaty zależy więc od zakresu zadań, czy np. biuro zajmie się dodatkowo kadrami i płacami, a może wesprze firmę w kwestiach podatkowych. Mnogość usług to dla firmy oszczędność pieniędzy i czasu, a także spokój. Dzięki temu właściciel, może skupić się na rozwoju przedsiębiorstwa.

Doświadczenie i świeże spojrzenie na biznes

Ustawodawca w Polsce jest na tyle pracowity, że co rusz produkuje nowe wytyczne m.in. w zakresie rachunkowości. Wymaga to od księgowych, aby nieustannie poszerzały swoją wiedzę. Dzięki temu nie tylko prawidłowo rozliczą sprawozdanie, ale znajdą takie rozwiązanie, które będzie dla firmy najkorzystniejsze, choćby w zakresie podatków. Oznacza to, że właściciel może na tym wielorako skorzystać, np. w pełni legalnie uniknie zapłacenia daniny.

Niektóre biura księgowe wspierają firmy w trakcie przekształcenia formy prawnej firmy czy w procesie wygaszania działalności. Obsługują podmioty na uproszczonej i pełnej księgowości, co oznacza, że pomoc uzyska zarówno mikrofirma, jak i duży podmiot. Ponadto zespół osób to silne merytoryczne wsparcie dla właściciela firmy. W końcu każda księgowa ma swoje zainteresowania, w których się specjalizuje. Owocuje to tym, że w biurze rachunkowym sprawy trudne, są analizowane przez zespół, a nie tylko przez jedną osobę. Dzięki temu przedsiębiorca uzyskuje najlepsze rozwiązanie, dopasowane do jego sytuacji, a to niesie za sobą wiele korzyści.

Dobre biuro rachunkowe zadba o wiele aspektów działalności przedsiębiorstwa. Wsparcie merytorycznego zespołu, daje dostęp do szerokiego spektrum wiedzy z zakresu księgowości, finansów, czy prawa. Niesie to ogromną wartość dla przedsiębiorców na wielu płaszczyznach. Biuro rachunkowe to przede wszystkim spokój, który pozwala właścicielom rozwijać swój biznes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *