Komputery Apple iMac zostały wprowadzone na rynek w 1998 roku. Od tamtej pory przeszły szereg ulepszeń i w 2019 roku jesteśmy świadkami wypuszczenia siódmej z kolei generacji. Do wyboru mamy dwie wersje nowych komputerów: 4K (ulepszona wersja komputera z 2015 roku o przekątnej 21,5 cala) i 5K (2014, 27 cali).
Skróty te oznaczają model wyświetlacza Retina, który przeszedł bez ulepszeń do nowych wersji, bo po prostu nie ma takiej potrzeby – technologia wyświetlaczy Retina nadal jest aktualna. Ich jasność osiąga 500 nitów i wyświetlają one aż miliard kolorów. Nowe wersje komputerów nie różnią się też od ostatnich pod względem designu praktycznie w ogóle, co dla niektórych było rozczarowaniem. Niemniej nadal pozostają smukłe i eleganckie. Co takiego imponującego oferuje nam więc nowa generacja iMaców?
Większa wydajność
Nowe komputery Apple iMac mają zdecydowanie większą wydajność niż ich poprzednicy. Szacuje się nawet, że wydajność iMaca 4K poprawiła się o 60%, a 5K – o 2,4 razy. W 4K mamy o 80% szybszą grafikę, a w 5K – o 50%. Są to ogromne skoki w wydajności sprzętu. Dodatkowo iMac 4K może zawierać do sześciu rdzeni w procesorze Intel Core i7 ósmej generacji i osiągać Turbo Boost do 4,6 GHz, natomiast 5K – dziewięć rdzeni w Intel Core i9 dziewiątej generacji oraz do 5,0 GHz. To fantastyczne wyniki, które pozwalają na dużo więcej niż przeglądanie internetu i oglądanie filmów.
Opcjonalnie do swojego nowego iMaca można dodać procesor graficzny Vega, który sprawdzi się przy profesjonalnych programach, na przykład do obróbki grafiki trójwymiarowej lub filmów. Szacuje się, że z nowym procesorem graficznym komputer Apple iMac 4K zwiększa obroty o 80%, a 5K – 40%. Do obu nowych wersji możemy dodać również do 3 TB pamięci Fusion Drive lub do 2 TB pamięci SSD. To dodatki pozwalające na pracę prawdziwym profesjonalistom.
Wprowadzone zmiany w nowych iMacach są bardzo imponujące. Sprawia to, że zmniejsza się przepaść między komputerami Apple iMac a Apple iMac Pro, który jest najpotężniejszym komputerem stworzonym przez firmę Apple. Aż zżera ciekawość, co będzie dalej?
Co chcielibyśmy zobaczyć w przyszłości?
Oczywiście, jak to ze wszystkim na świecie bywa, zawsze można znaleźć słabe strony. Można narzekać na przykład na klawiaturę i mysz komputerową, które zawierają się w zestawie z komputerem. Nie jest to bezpośredni zarzut do samych iMaców, ale jednak coś, nad czymś Apple mogłoby się pochylić. Wiele osób rozczarowanych jest także brakiem funkcji Touch ID. Być może powróci ona w kolejnych wersjach iMaca. I oczywiście potrafi dziwić jednostajność designu — być może warto byłoby odświeżyć trochę wygląd tych komputerów? Albo, chociażby wypuścić je na rynek w innych kolorach? Nie są to, co prawda palące problemy, zawsze jednak można coś ulepszyć. Tym, co chyba najbardziej irytuje, jest brak podstawek pod iMaca w rozsądnych cenach, a najlepiej dodawanych do zestawu. Tylko na to raczej nie ma co liczyć.