Kody literowe na zwolnieniu lekarskim – co oznaczają?

Ze zwolnienia lekarskiego przynajmniej raz w życiu korzystała zdecydowana większość ludzi zatrudnionych na umowę o pracę. Czasem były to krótkie jedno- lub dwudniowe zwolnienia, a niekiedy nawet kilkutygodniowe czy nawet dłuższe. Za każdym razem dostawaliśmy zielony druk L4, który musieliśmy w ciągu tygodnia dostarczyć do pracodawcy. Od Nowego Roku mają to być zwolnienia elektroniczne.

Każdy druk zwolnienia lekarskiego posiada kody cyfrowe – 1 lub 2, numer statystyczny choroby, a w niektórych przypadkach kod literowy. Ale czy każdy z nas Wie, co dokładnie oznaczają literki na owym zwolnieniu? Jest to bez wątpienia bardzo przydatna wiedza – litery od A do E znaczą zupełnie różne rzeczy.

5 oznaczeń zwolnień lekarskich

Zwolnienia lekarskie oznacza się literami A, B, C, D oraz E.

  • A – oznacza niezdolność do pracy w wyniku tej samej choroby, z której wynikała poprzednia niezdolność do pracy (o ile przerwa między zwolnieniami była krótsza niż 60 dni),
  • B – zwolnienie oznaczone tą literą oznacza, że pracownica jest w ciąży,
  • C – w tym wypadku zwolnienie związane jest z chorobą alkoholową,
  • D – oznacza, że zwolnienie zostało przyznane z powodu gruźlicy,
  • E – zwolnienie z tą literą spowodowane jest chorobą zakaźną lub jakąkolwiek chorobą, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni.

Z jakiego powodu stosuje się oznaczenia?

Określenie tego typu okoliczności, w jakich wystawione zostało zwolnienie, ma wpływ nie tylko na możliwość uzyskania zasiłku lub tzw. „chorobowego”, ale również na jego wysokość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *