Kim jest radca prawny i czym się zajmuje?

Do niedawna zawód radcy prawnego wiązał się dokładnie z tym co sugeruje nazwa. Świadczeniem usług prawnych w zakresie konsultacji i szeroko pojętego wsparcia merytorycznego jeśli chodzi o zagadnienia związane z prawem – innymi słowy interpretacja różnych zapisów i porady prawne.

Ten stan rzeczy zmienił się w roku 2015 w związku z ustawą, która całkowicie zmieniła stan branży prawniczej w Polsce, upodabniając krajowy rynek do reszty świata, gdzie nie istnieje podział na adwokatów i radców prawnych – są one zwyczajnie połączone w jeden zawód.

Radca prawny obecnie.
Z praktycznego punktu widzenia kancelaria radcy prawnego aktualnie jest w stanie zaoferować w zasadzie taki sam zakres usług prawnych co kancelaria adwokacka. Teoretycznie komplikuje to sprawę, czyniąc branżę co najmniej dwa razy bardziej konkurencyjną. Jednak dla osób, które korzystają z tego typu usług jest to ogromne uproszczenie wszelkich kwestii związanych z prawem. Mamy dzięki temu kontakt z jedną osobą, która obsługuje nas pod tym kątem kompleksowo i zna sprawę od podszewki – co za tym idzie nie musimy kolejny raz tłumaczyć sytuacji drugiej osobie.
Kolejną sprawą jest to, że od 2015 roku radca prawny ma co prawda możliwość reprezentowania swojego klienta w sądzie – z drugiej strony pozostaje to póki co jedynie możliwością. Można się domyślać, że jeśli radcy nie zdecydują się na wykorzystywanie tej możliwości to nic się nie zmieni – dość oczywistym jest jednak, że nowe kompetencje to także możliwość dodatkowego zarobku i spełniania się w większym stopniu w zawodzie, załóżmy zatem, że mało kto zdecyduje się na bierność.

Do czego może doprowadzić?
A w zasadzie już doprowadziło. Radca prawny jest traktowany jako zawód równoznaczny z adwokatem i odwrotnie – i o ile kiedyś było to bardzo mylące, tak teraz faktycznie wszystko dąży do ujednolicenia tych dwóch. Zdecydowana większość świata stosuje taki system już od długiego czasu, jednak dla Polski jest on stosunkowo świeży, więc oczywiście będzie wymagał jeszcze jakiegoś czasu adaptacji, jednak faktycznie – zmierzamy ku temu aby radcy prawni stali się adwokatami, co uczyni samo pojęcie radcy dosyć archaicznym i nieoddającym rzeczywistości w odpowiedni sposób.

JR Kancelaria – kompleksowe usługi prawne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *