Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?

Ażeby zostać adwokatem, trzeba oczywiście ukończyć odpowiednie studia prawnicze. Na tym jednak nie koniec. Osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi jeszcze odbyć trwającą kilka lat aplikację pod nadzorem doświadczonych już adwokatów. Tym samym, człowiek, który określa się mianem adwokata, jest już specjalistą w dziedzinie prawa. Podstawowym zadaniem prawnika jest oczywiście reprezentowanie swojego klienta np. na sali sądowej. Kiedy warto w ogóle skorzystać z pomocy adwokata?

Kiedy pomoc adwokata jest potrzebna?

Niekiedy bez pomocy adwokata ani rusz. Prawnik może reprezentować interesy swojego klienta podczas różnego rodzaju spraw sądowych. W praktyce wyróżnia się sprawy komunikacyjne, karne i karno-skarbowe, gospodarcze czy administracyjne. Te ostatnie związane są na ogół z nieruchomościami różnego typu. Są też sprawy, które dotyczą prawa cywilnego i rodzinnego.

Tym samym okazuje się, że do adwokata można udać się w zasadzie w każdej sprawie. Potrzebne są jednak pewne środki finansowe, aby uzyskać pomoc ze strony doświadczonego prawnika. Z tego powodu są osoby, które chcą przed sądem samodzielnie bronić swoich interesów. Tak jest często w przypadku spraw rozwodowych, zwłaszcza, gdy jest to rozwód bez orzekania o winie. Jednak, gdy w toku są sprawy bardziej skomplikowane, np. dotyczące podziału majątku po rozwodzie czy spadku po śmierci krewnego, lepiej udać się do kancelarii adwokackiej i skorzystać z pomocy fachowców

Pomoc prawna dla firm i przedsiębiorstw

Zdecydowanie najczęściej z usług adwokatów korzystają właściciele różnego rodzaju firm. Niekiedy nawiązują oni z prawnikiem stałą współpracę na dłuższy czas. To rozwiązanie, które przynosi korzyści obu stronom. Przede wszystkim adwokaci w tym przypadku mogą dokładnie zapoznać się ze szczegółami działalności danej firmy, co znacznie ułatwia im pracę. Również i przedsiębiorca osiąga z tego tytułu zyski. Często okazuje się bowiem, że taka stała współpraca oznacza nisze koszty usługi prawniczej.

Przy podpisaniu długoterminowej umowy z daną kancelarią prawniczą firma może liczyć na porady prawne dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Prawnik sporządza odpowiednie umowy czy wyraża swoją opinię na ich temat. To do niego należy również polubowne rozwiązywanie sporów. W razie potrzeby może reprezentować swojego klienta podczas różnego rodzaju spraw sądowych.

Pomoc prawnika w przemianach strukturalnych firmy

Pomoc ze strony doświadczonego prawnika jest bardzo istotna w przypadku załatwiania różnego rodzaju formalności, których podczas prowadzenia własnej firmy nie brakuje. Pewne trudności sprawia już niekiedy sam proces rejestrowania działalności. Dlatego też pomoc profesjonalisty bywa nieoceniona. Prawnik przydaje się też przy likwidacji przedsiębiorstwa czy przekształcania jednej formy działalności gospodarczej w drugą.

Wiele firm decyduje się na nawiązanie stałej współpracy z daną kancelarią adwokacką, bo w ten sposób może przekazać im sporą część obowiązków dotyczących wypełniania wielu formalności, które przy prowadzeniu firmy są konieczne. Przy okazji w ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko poniesienia kary finansowej na skutek nieznajomości danych przepisów prawa.

Artykuł przygotowany we współpracy z Kancelaria Actio – adwokat oświęcim, Wieliczka, Wadowice, Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *