Jak zakładać i prowadzić rentowny sklep żeglarki?

Żeglarstwo zawsze było popularnym sportem, jednak od kilku lat wydaje się, że owa popularność wrasta. Dzieje się tak głównie dzięki ogólnemu wzrostowi zamożności naszego społeczeństwa, coraz doskonalszej infrastrukturze portowej (niewielkie mariny buduje się już nawet przy pojedynczych hotelach-wyłącznie dla ich gości) oraz coraz szerszej ofercie czarterowej. Dlatego też coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się, czy dobrym pomysłem na inwestycje jest sklep żeglarski. Jest kilka spraw, które należy przemyśleć i wziąć pod uwagę, by interes okazał się rentowny.

Gdzie założyć sklep żeglarski?

Bardzo często na to pytanie pada szybka odpowiedź-w miejscowości turystycznej gdzie jest wielu żeglarzy. To doskonały pomysł, ale musi być precyzyjnie budżetowany, ponieważ zawsze będzie miał charakter sezonowy. Warto pamiętać, że sezon żeglarski w Polsce trwa od marca do listopada, ale intensywny, wysoki sezon to miesiące maj-wrzesień. Sklep żeglarski w miejscowości turystycznej jest więc doskonały jako uzupełnienie innej działalności, na przykład całorocznego sklepu internetowego. Paradoksalnie bezpiecznym miejscem na rentowny sklep żeglarski jest duże miasto, skąd głównie rekrutują się osoby pływające łódkami i jachtami. Wsparty efektywną sprzedażą internetową oraz posiadający część niesezonowego asortymentu (na przykład artykuły pływackie i nurkowe) może być naprawdę dochodową inwestycją. Idealnie, jeśli powiązany jest lub współpracuje ze szkołą żeglarską.

Co sprzedawać?

Musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że samo żeglarstwo jest stosunkowo elitarnym sportem, to oznacza w kontekście sprowadzanych do sklepu produktów, że powinniśmy postawić tutaj na jakość. Cena jest oczywiście ważna i nie możemy windować jej do granic przyzwoitości, ale nie może ona być konkurencyjna względem jakości. Dla większości wielbicieli tego sportu bardzo ważne jest tutaj bezpieczeństwo oraz komfort, co oznacza korzystanie z wysoko jakościowych produktów. W sklepie powinny znaleźć się przede wszystkim produkty związane z samym bezpieczeństwem kierowania jachtem. Wszelkie bojki ratunkowe, koła oraz kapoki są tutaj obowiązkowe. Niezbędny jest też sprzęt, który ułatwia nam żeglowanie. Współcześnie oznacza to konieczność zainwestowania w elektroniczny i skomplikowane narzędzia, które ułatwiają nawigacje. Dobrze jest też, zwłaszcza bezpośrednio przed sezonem i zaraz po jego zakończeniu zainwestować we wszelkie bosaki oraz wiosła. Bardzo często żeglarze już po zakończeniu sezonu, starają się kupić odpowiednie wiosła, które uległy zniszczeniu w trakcie trwania sezonu. Ostatecznie obowiązkową pozycją jest odzież żeglarska. Tutaj szczególnie musimy postawić na jakość oferowanych produktów, gdyż obowiązuje w tym zakresie bardzo prosta zasada. Im drożej, tym lepsza jest jakość produktów i użytych do produkcji materiałów. Dobrej jakości odzież żeglarska to niestety wydatek rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych, więc musimy się naszykować na spore inwestycje, które jednak z pewnością nam się zwrócą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *