Jak wybrać firmę pożyczkową by nie ponieść strat?

Branża usług pozabankowych, pomimo zmieniających się przepisów dotyczących maksymalnych kosztów pożyczek, nadal prosperuje. Nie ulega wątpliwości, że stanowi niezbędne wypełnienie strefy bankowej. Umożliwia bowiem niedoszłym klientom banku korzystanie z produktów finansowych, nie dopuszczając do ich wykluczenia poza rynek finansowy. Dlatego konsumenci o niższej niż wymagana w instytucjach bankowych zdolności kredytowej mogą otrzymać środki finansowe na realizację bieżących potrzeb. Czynią to także osoby, których sytuacja materialna oceniana jest jako dobra lub bardzo dobra. Chcąc zaoszczędzić czas wybierają pożyczki przez internet. Wzmacniają tym samym sens istnienia sektora pozabankowego.

Zmiany w branży pozabankowej – na korzyść klientów

Ustawa antylichwiarska, która została wdrożona w życie w roku 2016 nakazała obniżenie maksymalnych kosztów obsługi zobowiązań finansowych oraz przekazywanie w sposób czytelny wszystkich informacji dotyczących warunków kredytowania. Instytucje, które nie dostosowały się do narzuconych limitów oprocentowania kredytów lub dopuściły się jakichkolwiek niejasności w prowadzonej polityce udzielania pożyczek zostały obciążone karami pieniężnymi. Skutkiem zaistniałych zmian było uszczuplenie ofert rynku pozabankowego przy jednoczesnym wzmocnieniu pozycji liderów tej branży. Firmy takie jak Wonga, Provident czy Vivus, które cechują się wysokim kapitałem własnym, szybko wypracowały nowy schemat pożyczania i ograniczyły maksymalne koszty kredytów. Nie bez przyczyny wyróżnia się je na czołowych pozycjach rankingów chwilówek, o czym można się przekonać na stronie http://rankingichwilowek.pl. Progi redukujące koszty pozaodsetkowych zobowiązań finansowych były najważniejszym punktem „antylichwy”, warto jednak dodać, że wprowadzono także obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej każdego konsumenta. Dlatego generalnie większość instytucji pożyczkowych odeszło od dawnego schematu „pożyczek bez baz i zdolności” i świadczy obecnie swoje usługi jedynie osobom wykazującym możliwość kredytową do spłaty zobowiązania w terminie. Z drugiej strony nadal istnieją takie jednostki, które wykorzystują fakt, iż klienci znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, udzielając chwilówek na niejasnych zasadach, często z wygórowanymi kosztami obsługi. Reklamują swoje produkty jako pożyczki bez badania zdolności kredytowej, które takowymi nie są, gdyż byłby to niezgodne z treścią ustawy o kredycie konsumenckim.

Jak wybrać firmę pożyczkową?

Najbogatsi i najpopularniejsi pożyczkodawcy pozostaną w „grze” nawet, gdy rząd wprowadzi kolejne zmiany w ustawie antylichwiarskiej. Jeśli narzuci ona ponowne obniżenie kosztów maksymalnych obsługi zobowiązań finansowych, liderzy branży pozabankowej nadal nimi będą. Dlatego to właśnie w owych firmach warto poszukiwać rozwiązań swoich potrzeb finansowych. Mowa oczywiście o Vivus, Wonga czy Provident, bowiem to trio stanowi ponad 80% dochodów całego rynku usług pozabankowych. Są to zatem najpewniejsi pożyczkodawcy.

Pożyczki krótkoterminowe czy ratalne?

Świadczenia rodzinne, w tym program 500+ wpłynęły na zmniejszenie zainteresowania popularnymi niegdyś chwilówkami. Comiesięczny „dochód” z tytułu wychowywania dziecka stanowi wystarczający zastrzyk gotówki na spełnienie pilnych potrzeb. Jednocześnie spowodowało to wzrost klientów instytucji udzielających pożyczek długoterminowych. Zyski firmy Provident w ciągu ostatniego roku znacząco poszybowały w górę, co także korzystnie przełożyło się na pożyczki podobne do Providenta. Widząc ów trend, parabanki przeobrażają się z pożyczkodawców krótkoterminowych na proponujących zobowiązania finansowe na raty. Natomiast wzrost konkurencji w tej branży przyczynił się do zaoferowania atrakcyjnych cen i promocji na produkty pozabankowe. A z racji tego, że są to kredyty bez zaświadczeń o dochodach, dostępne online, bardzo szybko staną się poważnym rywalem konsumenckich kredytów gotówkowych. Pozostaje tylko pytanie, czy rozwój ten zostanie powstrzymany przez przewidywany kryzys gospodarczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *