Jak przygotować dom na przyjęcie szczeniaka?

Szczenię w domu to ogromna radość, ale przyjęciu szczeniaka pod swój dach towarzyszą też inne emocje, m.in. niepewność, czy sprawdzimy się jako opiekunowie, czy podołamy nowym obowiązkom, czy zwierzę będzie dobrze czuło się w naszym domu. Pierwsze dni szczenięcia w nowym domu są dla niego bardzo stresujące. Zwierzę musi odzwyczaić się od matki, jednocześnie przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości, przestrzeni, opiekunów.

Opieka nad szczeniakiem to duże wyzwanie. Trzeba zadbać o podstawowe potrzeby zwierzęcia, o jego bezpieczeństwo, jednocześnie od pierwszych dni warto zacząć wyznaczać mu granice, których nie powinien przekraczać.

Dom na przyjęcie psa należy przygotować jeszcze przed jego przybyciem. Trzeba zadbać o to, by zwierzak nie miał dostępu do leków, chemikaliów, kabli elektrycznych. Schowajmy wszelkie inne przedmioty, które mogą być dla zwierzęcia niebezpieczne, przedmioty szklane oraz cenne pamiątki, które mogą zostać przez pupila zniszczone. Szczenięta mają skłonność do gryzienia wszystkiego, co napotkają na swojej drodze i co je zainteresuje.

Zabezpieczmy gniazdka elektryczne, wszelkie ostre krawędzie, umieśćmy rośliny poza zasięgiem psa. Wiele roślin może być trujących dla zwierzęcia. Pamiętajmy o chowaniu butów do zamykanej szafki.

Zakupy

Kolejnym krokiem są zakupy wyprawki dla pupila. W tym celu należy odwiedzić sklep zoologiczny, można też wybrać sklep internetowy. Niezbędnymi elementami wyprawki są: legowisko, smycz, obroża, miski na karmę i na wodę, szczotka lub grzebień, szampon dla psa, zabawki.

Legowisko umieśćmy w takim miejscu w mieszkaniu, by zwierzę czuło się bezpiecznie, najlepiej blisko domowników, ale zwierzę powinno mieć też zapewniony spokój. Nie umieszczajmy legowiska w pobliżu kaloryfera, w miejscach nadmiernie nasłonecznionych czy narażonych na przeciągi. Niedaleko legowiska należy ustawić miski na wodę i na karmę.

Pierwsze noce z pupilem

Pamiętajmy, że pierwsze dni, a zwłaszcza noce mogą być stresujące nie tylko dla czworonoga, ale także dla jego opiekunów. Trzeba się przygotować na to, że nasz nowy domownik będzie budził nas w nocy kilkakrotnie, będzie piszczał i tęsknił za matką.

Dlatego na początku najlepiej przygotować mu legowisko w swojej sypialni. Zwierzę nie będzie czuło się samotne. W przypadku popiskiwania pogłaszczmy malucha. Nie bierzmy go jednak do swojego łóżka, gdyż potem ciężko będzie go nauczyć spania w legowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *