Egzekucja z wierzytelności firmy – sposób na trudnego dłużnika

Skuteczność komorników jest generalnie niewielka, od lat oscyluje wokół dwudziestu procent. Bezskuteczne postępowania egzekucyjne dotyczą też mnóstwa firm które aktywnie prowadzą działalność gospodarczą; polscy przedsiębiorcy w myśl powiedzenia „Polak potrafi” skutecznie unikają egzekucji będąc zawsze o krok przed komornikiem.

Często zmieniają rachunek bankowy, używają konta osobistego jako konta firmowego zapewniając sobie w ten sposób kwotę wolna od egzekucji która na rachunku firmowym nie przysługuje, samochody, maszyny i wyposażenie firmy mają w leasingu, towar na stanie formalnie wzięty w komis co tak jak w przypadku leasingu, praktycznie uniemożliwia prowadzenie zeń egzekucji, zwłaszcza po ostatniej nowelizacji przepisów w zakresie egzekucji z ruchomości: http://pamietnikwindykatora.pl/zajecie-ruchomosci-osoby-trzeciej-przez-komornika/ Jeżeli taki przedsiębiorca posiada nieruchomość, to zwykle z obciążeniami hipotecznymi które czynią egzekucję nieopłacalną dłużnika wydaje się być stratą pieniędzy: http://pamietnikwindykatora.pl/czy-zlecic-komornikowi-poszukiwanie-majatku-dluznika/ których wierzyciel już przecież sporo wyłożył na postępowanie sądowe o zapłatę i zaliczki dla komornika na korespondencję i zapytania do urzędów i instytucji, wszak właśnie o majątek dłużnika.

Często jednak wchodzi w grę sposób egzekucji który może być skuteczny wobec przedsiębiorcy „zabezpieczonego” jak wyżej zasygnalizowano. Tym sposobem jest egzekucja z wierzytelności dłużnika które ten ma u swoich kontrahentów. Z praktyki wynika, że większość komorników bagatelizuje ten sposób egzekucji, prawdopodobnie dlatego, że trzeba wykazać się odrobiną uporu, konsekwencji i ruszyć w teren i niekoniecznie do dłużnika lecz do biura które prowadzi mu księgowość firmy. Komornik musi po prostu dotrzeć do faktur dłużnika które ten wystawia swoim klientom udzielając im terminu płatności. Po spisaniu z faktur takich nabywców towarów i usług dłużnika, komornik wysyła do nich zajęcie wierzytelności polecając im, aby zapłaty dokonali na rachunek bankowy jego – komornik a nie na ręce czy rachunek bankowy dłużnika przeciwko któremu prowadzi egzekucję. Przy okazji komornik otrzymuje dane aktualnego rachunku bankowego dłużnika.

Komornik ma obowiązek działać zgodnie z wnioskami wierzyciela o ile rzecz jasna są w zgodzie z przepisami o egzekucji zawartymi w Kodeksie postępowania cywilnego. Wierzyciel może wskazać jako sposób egzekucji zajęcie wierzytelności u klientów dłużnika i konsekwentnie domagać się, aby komornik udał się do siedziby firmy jak i do mieszkania przedsiębiorcy nie tylko pod kątem zajęcia ruchomości ale też w celu uzyskania wglądu do faktur. Jeżeli księgowość prowadzi dłużnikowi biuro rachunkowe albo doradca podatkowy, to dane takiego podmiotu znajdują się zarówno w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jak i w Urzędzie Skarbowym i komornik uprawniony jest do uzyskania danych takiego podmiotu. Z kolei zarówno biuro rachunkowe jak i doradca podatkowy ma obowiązek udostępnić komornikowi faktury klienta przeciwko któremu komornik ten prowadzi egzekucję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *