Doradztwo zakupowe

Doradztwo zakupowe to nowoczesna forma wsparcia dla konsumentów. Od niedawna rozwija się w Polsce, gdzie przyszła z Zachodu. O wielu lat stanowisku personal shopper jest znane m.in. w USA, Niemczech czy Francji. Stosowane jest także powszechnie przez firmy jako wsparcie w wyborze właściwego dla potrzeb produktu czy usługę. Doradca zakupowy skupia się na dobru danej osoby lub firmy i pomaga w optymalizacji rozwiązania dla konkretnego klienta.

Na czym polega doradztwo zakupowe?

Najprościej rzecz ujmując doradztwo zakupowe to proces wspomagający podjęcie krótko- lub długofalowych wyborów w zakresie wyboru określonych produktów. W przypadku osób indywidualnych skupia się przede wszystkim na potrzebach danej osoby. Jeżeli zaś chodzi o firmę obejmuje znacznie szersze pole. Wówczas brane pod uwagę są również aspekty zewnętrzne, czyli np. klienci czy konsumenci korzystający z usług danego przedsiębiorstwa.

Doradztwo zakupowe sprawia, że uzyskiwane są wymierne efekty na różnych płaszczyznach działalności firmy. Efekty korzystania z tego rodzaju wsparcia są często planowane na przyszłość, nie tylko dotyczące „tu i teraz”.

Doradztwo zakupowe przebiega w kilku etapach. Po pierwsze do doradcy zgłasza się osoba lub firm określająca rodzaj problemu w wyborze produktów czy usług. Na podstawie szczegółowych i zindywidualizowanych rozmów następuje ustalenie konkretnych potrzeb klienta, jego oczekiwania oraz planowane cele (mogą być bardziej ogólne lub szczegółowe). W dalszej kolejności przeprowadzana jest analiza rynku pod kątem określenia dostępności oraz doboru produktów czy usług, z których chce skorzystać klient. Wyniki przedstawiane są wyniki zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi. Doradca zakupowy wskazuje zarówno zalety, jak i wady wyboru konkretnych opcji. Ostateczna decyzja należy zawsze do klienta. Doradca pełni funkcję wspierającą, nie może narzucać swojego zdania tylko opiera się na konkretnych danych.

Zalety doradztwa zakupowego

Do głównych zalet doradztwa zakupowego można zaliczyć przede wszystkim czynniki, które mają wpływ na sytuację finansową danej osoby czy firmy (obniżenie dotychczasowych kosztów od 7 do nawet 15 %, zwiększenie rentowności inwestycji, a także ogólna poprawa sytuacji finansowej). Ponadto proces zakupowy staje się bardziej efektywny – klient nie spędza długich godzin na przeszukiwaniu ofert tylko wybiera z konkretnych propozycji. Dodatkowym atutem jest kształtowanie bazy dostawców czy punktów zakupowych o najbardziej optymalnych parametrach.

Kto może skorzystać z doradztwa zakupowego?

Doradztwo zakupowe to usługa skierowana zarówno do osób indywidualnych, jak również firm. Pozwala na wsparcie przy niewielkich planach zakupowych oraz przy bardzo rozbudowanych. Warto skorzystać z tego typu opcji szczególnie przy zakupie kosztownych przedmiotów, których jakość jest bardzo istotna a inwestycja ma służyć na lata. Można skorzystać z usług zarówno firm stacjonarnych, jak i doradztwa za pośrednictwem strony internetowej, np. http://optibuy.com/doradztwo-zakupowe/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *