Dlaczego korektę PIT warto przygotować w aplikacji do e-deklaracji?

Sam proces naprawiania ewentualnych błędów w deklaracjach podatkowych, nie jest prosty. Po pierwsze, ponownie wymaga od podatnika skupienia i czasu potrzebnego na przygotowanie formularza, a po drugie – często wiąże się już ze stresem, wynikającym z popełnionych wcześniej błędów. Dlatego jeżeli podatnik musi przygotować korektę PIT warto zapewnić sobie w miarę możliwości jak najlepsze i najkorzystniejsze warunki do pracy. Część osób decyduje się na pracę przy pomocy specjalnych programów do wypełnienia PIT. Dlaczego?

Automatyczne wsparcie podatnika

Profesjonalne programy do tworzenia e-deklaracji zostały skonstruowane tak, aby wspierać podatnika w zależności od jego potrzeb. Wyświetlają potrzebne informacje, zaciągają dane, czy też zatrzymują pracę jeżeli użytkownik zapomniał wypełnić jakiejś części. Generalnie mają wbudowane wiele mechanizmów, które już na etapie zwykłej pracy nad formularzem, w delikatny sposób eliminują wiele potencjalnych błędów i pomyłek. Korekta deklaracji PIT polega na tym, że podatnik musi wypełnić cały formularz od początku, zaznaczając odpowiedni cel złożenia zeznania (w tej sytuacji: korekta deklaracji PIT). Powoduje to jednak, że potencjalnie może on popełnić jeszcze raz wiele błędów, których wcześniej nie popełnił – co niestety zdarza się między innymi, ze względu na pośpiech przy przygotowywaniu korekty, rutynę, ze względu na wypełnianie drugi raz podobnego dokumentu oraz narastający stres towarzyszący konieczności poprawiania pomyłek. Dlatego szczególnie na etapie przygotowywania korekty PIT, użytkownicy programów do wypełniania e-deklaracji doceniają wsparcie w zakresie skrupulatnego przygotowania druku księgowego.

Dlaczego korektę PIT warto przygotować w aplikacji do e-deklaracji?

Wszelkie formy rozliczeń

Co ciekawe, korektę zeznania PIT w formie elektronicznej e-deklaracji, można przygotować bez względu na pierwotną formę rozliczenia. Oznacza to w praktyce, że nawet podatnik, który wcześniej rozliczał się w sposób tradycyjny, czy za pomocą usługi „Twój e-PIT”, mogą przygotować i złożyć deklarację w formie elektronicznej (i za pomocą specjalnego programu do wypełniania PIT). Wyjątkiem od tej zasady, są deklaracje historyczne – takie, które były składane w czasie, w którym elektroniczne PIT nie były znane przepisom. Oznacza to, w uproszczeniu, że elektronicznie można skorygować zeznanie podatkowe pod warunkiem, że w czasie składania można było przygotować i złożyć dokument elektronicznie.

Dostępność i wygoda e-deklaracji

Programy do przygotowania e-deklaracji umożliwiają podatnikom pracę na własnych komputerach i przesłanie formularza podatkowego przez internet. W praktyce, umożliwia to przygotowanie również korekty PIT w sposób wygodny, z dowolnego miejsca na świecie, za pomocą komputera, tabletu czy smartfona (pod warunkiem dostępu do sieci internetowej). O ile w przypadku składania pierwotnych zeznań podatkowych, podatnicy przewidują konieczność obecności w Polsce i w miejscu zamieszkania i mają możliwość wizyty w urzędzie lub na poczcie, o tyle konieczność złożenia korekty PIT może wyniknąć w każdym terminie – bez względu na to, gdzie podatnik się znajduje. E-deklaracje w formie elektronicznej umożliwiają więc szybszą, dostępniejszą reakcję, bez konieczności czekania, na przykład na powrót z zagranicznej podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *