Wiele osób bardzo poważnie myśli o przyszłości. Jednym z ważniejszych jej elementów są oczywiście oszczędności. Najczęściej, by je zdobyć decydujemy się na lokaty, wszelkiego rodzaju konta oszczędnościowe lub ewentualnie niezbyt ryzykowne inwestycje. Warto jednak wiedzieć, że istnieje jeszcze jedna możliwość zainwestowania swoich pieniędzy. Są to inwestycje alternatywne.
Co to właściwie jest?
Najprościej rzecz ujmując, inwestycje alternatywne to inwestycje w niezbyt popularne podmioty. Niektórzy uważają nawet, że tego typu lokaty kapitału ciężko nawet do końca określić inwestycją. Najbardziej popularne przedmioty, w które możemy w ten sposób zainwestować to wszelkiego rodzaju metale i kamienie szlachetne, a nawet mało popularne dzieła sztuki. Zdarza się, ze prawdziwi koneserzy inwestują nawet w alkohol, takie jak wino.
Charakterystyka
Inwestycje alternatywne cechują się niską płynnością. Jak nietrudno zauważyć są to także przedmioty, które istnieją fizycznie. Bez trudu bowiem możemy zobaczyć i dotknąć złoto, srebro czy nieruchomość. Dla niektórych osób dużym minusem może być to, ze inwestycje alternatywne mogą zwrócić się dopiero po kilku, czy kilkunastu latach. Warto również wiedzieć, ze nie będą one odpowiednie dla wszystkich. Aby móc inwestować w przedmioty alternatywne konieczne jest posiadanie dużej wiedzy w zakresie przedmiotu, w którym chcemy ulokować oszczędności. Jeśli nie znamy się na rynku nieruchomości bądź nie wiemy za wiele na temat dzieł sztuki, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą i poprosić o radę lub poprowadzenie całej inwestycji. Warto także liczyć się z tym, że inwestycje alternatywne są bardzo związane z modą rynkową. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy zarobić musimy wybrać odpowiedni moment na kupno i sprzedaż danego przedmiotu.
Czy można na tym zarobić?
To pytanie zadaje sobie każda osoba, która postanawia ulokować swoje oszczędności w inwestycjach alternatywnych. Oczywiście nie da się precyzyjnie ocenić jaki konkretnie zysk przyniesie dana inwestycja. Nie jest to tak jasne jak w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych. Ryzyko jest rzecz jasna nieco większe, ale zysk także może wzrosnąć, dodatkowo niekiedy możemy osiągnąć go dość szybko. Wszystko zależy od tego, jakie trendy panują obecnie na rynku.