Polacy się zapożyczają. Coraz bardziej rośnie dług nie tylko w bankach, ale także w innych instytucjach pozabankowych. Przy tym wcale nie rośnie świadomość biorących kredyty i pożyczki. Dlatego warto dowiedzieć się, jaka jest różnica między pożyczką bankową a pozabankową.
Kwestie prawne
Na początek warto przywołać dwa akty prawne, które rozsądzają różnice między pożyczkami. Otóż, w myśl przepisów pożyczka pozabankowa jest tzw. umową nazwaną podlegającą pod zapisy ustawy o kredycie konsumenckim. Tymczasem pożyczka bankowa podlega innemu prawu, określanemu jako prawo bankowe, czyli ustawie o bankach i kilku innym aktom prawnym. To podstawowa różnica, z której wynikają wszystkie inne.
Przedmiot umowy
Drugim rozgraniczeniem jest przedmiot umowy. Oczywiście, nieformalnie pożyczka w instytucji pozabankowej jest procesem oddania pieniędzy w zamian za obietnicę ich zwrotu wraz z opłatą za okres ich posiadania. Tak samo jest w bankach, jednak formalnie, pożyczka bankowa dotyczy tylko pieniędzy. Natomiast w instytucjach pozabankowych, np. przy pożyczkach online, może dojść do udostępnienia stronie nieruchomości lub przedmiotu ruchomego. Wówczas dalej może być to nazywane pożyczką pozabankową.
Sprawdzanie historii
W przypadku niektórych pożyczek online, sprawdzanie przeszłości kredytowej oraz zdolności do wzięcia pieniędzy jest podobne do pożyczek bankowych, jednak przepisy mówią jasno: tylko bank ma obowiązek sprawdzenia historii w Biurze Informacji Kredytowej lub innym źródle rzetelnej wiedzy. Analiza tej historii musi rzutować na to, czy dany klient otrzyma pożyczkę czy też nie. Tymczasem w przypadku pożyczki pozabankowej nie ma takiego obowiązku, to znaczy sprawdzenie musi nastąpić, natomiast instytucja nie musi brać jego wyników pod uwagę.
Kwestie zwrotu
Zupełnie inaczej wyglądają także kwestie zwrotu, gdzie prawo bankowe dokładnie określa przestrzeń, w jakiej porusza się bank, podczas gdy instytucja pozabankowa ma dużo większą swobodę – tak jak w wielu innych przypadkach.