Często mówi się, że czytelnictwo w Polsce jest na niskim poziomie. Mimo to rozkwit przeżywają księgarnie internetowe czy internetowe antykwariaty. Oprócz wielu ciekawych wydawniczych nowości możemy tam znaleźć także skarbnicę wiedzy.
Dowiedz się czegoś o książkach!
Przykładem prawdziwej skarbnicy wiedzy na temat książek jest strona https://skupszop.pl/blog. Jeśli chcemy poznać jakieś ciekawostki dotyczące książek, to warto poszukać właśnie tam. Są bardzo ciekawie i przystępnie opracowane.
Naukowcy już od dawna badają ludzi czytających książki. Wyniki różnych badań są powszechnie dostępne. Wiadomo już, że czytanie rozwija mózg? Dlaczego? Po pierwsze, wyrabiamy w sobie koncentrację. Czytając książkę naukową musimy skupić się na fachowych zwrotach i zastanawiać się nad tezami zawartymi w tekście.
Podczas czytania książek musimy też myśleć. Na przykład przy czytaniu kryminałów ciągle zastanawiamy się, kto właściwie jest zabójcą i kto dokonał zbrodni. Czasem też właśnie z książki dowiadujemy się, o ciekawych pojęciach czy zjawiskach i zaczynamy szukać innych informacji na ten temat. Tak rodzi się wiedza.
Czytanie rozwija wyobraźnię. Zanim obejrzymy ekranizację książki, często mamy swoje wyobrażenia o bohaterach. Kiedy dochodzi do oglądania filmu, nasze wyobrażenie niekiedy bywa nazbyt bolesne. Znajome, prawda? Bo przecież tego konkretnego bohatera wyobrażaliśmy sobie całkowicie inaczej!
Co czytają sławni ludzie?
Często szukamy informacji na temat naszych ulubionych aktorów czy celebrytów. Chcemy wiedzieć o nich wszystko. Jednak czy wiemy co właściwie lubią czytać? Wielu sławnych i bogatych chwali się w wywiadach przeczytanymi książkami. O plusach książek chyba nie trzeba nawet wspominać.
Zaskoczy Was wybór Alberta Einsteina. Otóż przepadał on za „Braćmi Karamazow”, dziełem stworzonym przez Fiodora Dostojewskiego.
Słynny Harry Potter, czyli Daniel Radcliffe, ceni innego rosyjskiego pisarza, Michaiła Bułhakowa. Jego „Mistrz i Małgorzata” jest wysoko na liście jego ulubionych książek.
Reżyser Indiany Jones’a, Steven Spielberg, wielokrotnie zaczytywał się za to w książce „Ostatni Mohikanin” autorstwa Jamesa Fenimore’a Cooper’a. Zapewne dlatego jego filmy mają tyle ciekawych nawiązań i pomysłów.
Ile książek wydaje polski rynek wydawniczy?
Odpowiedź na to pytanie jest zmienna, bowiem stale dochodzą nowe publikacje. Podaje się, że to rok 2017 był wręcz przełomowy na polskim rynku wydawniczym. Wypuszczono wówczas 36 260 tytułów. Jak na Polskę, to całkiem dobry wynik, zważywszy, że nie jesteśmy dużym krajem. To i tak całkiem dobry wynik, zważywszy na to, że w poprzednich latach wydawano znacznie mniej książek. Wskazuje się, że to mogło to być nawet ponad 2000 książek mniej.
Dobra książka to nasz największy przyjaciel, dlatego warto czytać coraz więcej. Książki pogłębiają naszą wiedzę o świecie i ludzkiej psychice, uczą nas, czasem także bawią. Idealnie nadają się na spokojny wieczór czy podczas podróży na urlop. Umilają nam czas w tramwaju czy autobusie. Są z nami i zawsze wywołują w nas wiele emocji. Zdecydowanie warto czytać!