Czy trudno jest znaleźć w Polsce pracę?

Spadający poziom bezrobocia sprawia, że możemy mówić o nie lada sukcesie.

Rynek pracy kiedyś i dziś

Gdy 16 lat temu poziom bezrobocia w naszym kraju przekroczył 20% rozpoczęły się się masowe emigracje za pracą. Szczególnie młodzi ludzie, tuż po szkole, po studiach, bez żadnego doświadczenia decydowali się na taki krok. W Polsce nie widzieli perspektyw na godziwe życie jakie chcieli zapewnić sobie i swoim dzieciom. Trend przeprowadzki do innego kraju stał się tak popularny, że znacząco zmniejszyła się u nas liczba osób w wieku produktywnym w stosunku do liczby osób starszych. Podjęto wszelkie kroki zmierzające do poprawienia tej sytuacji. Jak pokazują statystyki, odbyło się to skutecznie, bowiem od 2003 r. odnotowywano stały spadek bezrobocia. Na początku 2019 r. było zaledwie 6% osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy.

Bezrobocie w różnych regionach Polski

Największy problem ma województwo warmińsko-mazurskie. Tutaj niestety ponad 10% mieszkańców pozostaje bez pracy. Brak stanowisk wynika oczywiście ze specyfiki tego regionu. Problem bezrobocia wolniej znika też na Podkarpaciu, Podlasiu i na Kujawach. Zupełnie odmiennie wygląda to w województwie wielkopolskim. Rozwój tej części Polski jest tak dynamiczny, że nieustannie przybywa wolnych mie style=”font-size:20px;”jsc pracy. Jedynie nieco ponad 3% ludności widnieje w rejestrze UP. Całkiem dobrze radzi sobie także województwo małopolskie, pomorskie oraz śląskie.

Komu najłatwiej znaleźć pracę?

Praca w Polsce jest, ale niekoniecznie dla każdego. Największy wybór mają kierowcy ciężarówek, budowlańcy, również ci wykończeniowi, informatycy, a także osoby o wykształceniu technicznym, inżynierowie specjalizujący się w danej dziedzinie. Nietrudno dziś również zostać pracownikiem korporacji. Te bowiem, szczególnie na początku zatrudniają ludzi masowo. Często oferują własne szkolenia, kursy, dzięki czemu nie wymagają szczególnych kwalifikacji. Wystarczą odpowiednie predyspozycje i zwykle znajomość języków obcych. Zwykle jest to język angielski, jednak jeśli mówisz w jakimś mniej popularnym i przyda Ci się on w Twojej pracy, może to znacząco wpłynąć na wysokość Twojego wynagrodzenia.

Wielu rodaków wraca obecnie do kraju z długiej emigracji. Niektórym trudno jest się przystosować, jednak wielu znajduje tu pracę, która w pełni ich satysfakcjonuje i pozwala żyć na takim poziomie do jakiego przywykli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *