Czas na zmianę księgowego? Biuro rachunkowe Bielsko

Dobre biuro rachunkowe Bielsko zatrudnia specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu księgowości firm, a niejednokrotnie zajmowali się także doradztwem finansowym.

Jedną z najczęstszych przyczyn blokowania działalności mniejszych firm jest brak stabilnego otoczenia prawnego. Przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie samodzielnie zadbać o rachunkowość firmy, a przy tym nie stać ich na wydzielenie osobnego stanowiska pracy dla księgowego. Natomiast w stosunku do firm zewnętrznych, jakimi są biura rachunkowe, stosują zasadę ograniczonego zaufania. Zupełnie niepotrzebnie.

Relacja przedsiębiorca – księgowy

Zakładając firmę, przedsiębiorcy nie zawsze w pełni zdają sobie sprawę, że prowadzenie własnej działalności nie sprowadza się wyłącznie do pozyskiwania nowych klientów, sprzedaży usług i produktów oraz pomnażania zysków. Oprócz tego bardzo dużo czasu i uwagi należy poświęcić kwestiom formalno-księgowym, analizowaniu zmian dotyczących prawa gospodarczego, podatkowego, a także prawa pracy. Nie wszyscy chcą i potrafią zajmować się tego typu sprawami, dlatego księgowość firmy, kwestie rozliczeń podatkowych, a także kwestie pracownicze chcą powierzyć profesjonalistom, którzy skrupulatnie i terminowo dokonają wszelkich rozliczeń, sporządzą stosowne zestawienia i dostarczą dokumenty do odpowiednich urzędów.

W relacji przedsiębiorca – księgowy liczy się zatem zaufanie i szybkość przepływu informacji. Przedsiębiorca musi widzieć, że księgowy jest zaangażowany w wykonywaną pracę i dąży do natychmiastowego wyjaśnienia ewentualnych niejasności. Natomiast księgowy oczekuje, że przedsiębiorca na czas dostarczy mu wszelkie faktury i inne dokumenty księgowe. Jeżeli obie strony będą postępować zgodnie z pierwotnymi założeniami, współpraca będzie przebiegała bez zarzutu.

Biuro rachunkowe Bielsko – co robić, gdy współpraca z księgowym się nie układa?

Profesjonalne podejście do obowiązków, fachowość i terminowość to cechy, które określają dobrego księgowego. A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie jest zadowolony ze współpracy z dotychczasowym księgowym? W takiej sytuacji korzystana będzie zmiana biura rachunkowego na takie, w którego ofercie znajduje się profesjonalna obsługa rachunkowa firm. Mikroprzedsiębiorcy często boją się takich zmian, ale zupełnie niepotrzebnie. Dobre biuro rachunkowe może przejąć księgowość firmy w dowolnym momencie i bez żadnej szkody dla przedsiębiorstwa. Oczywiście nie powinno się to odbywać z dnia na dzień, ale nie ma znaczenia, czy firma zmieni księgowego w trakcie roku podatkowego, czy też w ostatnim miesiącu roku.

Zmiana księgowego – o czym należy pamiętać?

Nowemu księgowemu należy dostarczyć dokumentację księgową firmy z ostatnich pięciu lat. Pamiętajmy, że taka dokumentacja musi być bezzwłocznie dostępna na żądanie przedstawicieli Urzędu Skarbowego. Przy zmianie księgowego należy również pamiętać o aktualizacji danych w bazie CEIDG (w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany). Jeśli chodzi o wspomnianą dokumentację, nowe biuro rachunkowe Bielsko z pewnością podpowie, które dokumenty należy pozyskać od dotychczasowego księgowego, a jakie uda się zdobyć we własnym zakresie. Mogą to być dokumenty zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, o ile dotrzymany zostanie warunek dostępności na żądanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *