Co to jest separator amalgamatu? Sprawdź, czy potrzebujesz go w swoim biznesie

Regulacje prawne w zakresie emisji rtęci do środowiska naturalnego nabrały kształtu wraz z 11 stycznia 2019 r. Od teraz każdy gabinet stomatologiczny ma obowiązek stosowania tzw. separatora amalgamatu – dotyczy to jednostek, które stosują plomby amalgamatowe albo usuwają takie u swoich pacjentów. Na rynek szturmem zaczęły wchodzić nowe separatory amalgamatu, choć nie wszystkie spełniają normy jakościowe. Jaki separator amalgamatu kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy? Podpowiadamy!

Jaki separator amalgamatu spełni wymogi?

Usuwanie amalgamatu polega na wychwyceniu ze ścieków komunalnych resztek wypełnienia, które zawiera w składzie około 50% rtęci. W ściekach bytowych rtęć przybiera wyjątkowo toksyczną formę dla organizmów żywych, metale ciężkie potrafią też ulegać bioakumulacji w tkankach zwierząt, powodując straszliwe w skutkach choroby. Usuwanie amalgamatu ma znaczenie – w skali ogólnoeuropejskiej szacuje się, że do ścieków może trafiać rocznie nawet 4 tony rtęci. Odpad ten powinien być zabezpieczony i unieszkodliwiony przez specjalistyczną firmę.

W trakcie zakupów warto zwrócić uwagę, by sklep z separatorami amalgamatu nie tylko zajmował się dostawą urządzenia, ale także oferował obsługę bieżącą, czyli odbiór i utylizację amalgamatu. Godna polecenia jest firma Ekotu, która oferuje bezobsługowy separator amalgamatu działający na zasadzie komory sedymentacyjnej. Na rynku znajdziemy także separatory amalgamatu z wymiennymi filtrami. Miejmy się na baczności, gdyż niektóre firmy w okazyjnych cenach oferują urządzenia z by-passem, co jest niezgodne z prawem. Usuwanie amalgamatu powinno odbywać się przy użyciu separatorów z certyfikatem ISO 11143. Patrz więcej: www.ekotu.pl/separatory-amalgamatu

Usuwanie amalgamatu – ja to robić?

Każdy gabinet dentystyczny, który robi i usuwa plomby amalgamatowe, musi posiadać separator. Odpowiednie przystosowanie gabinetu do wymogów prawnych i rozporządzeń Ministra Zdrowia kontroluje sanepid. Urządzenie musi być zainstalowane w odpowiednim miejscu i posiadać ważny certyfikat. Istotną kwestią jest także posiadanie umowy z firmą na utylizację amalgamatu. Nie może zajmować się tym firma odbierająca odpady medyczne. Pod żadnym pozorem nie wolno również czyścić separatora amalgamatu na własną rękę. Wyrzucenie osadu do kosza lub kanalizacji przeczy idei wykorzystania tego systemu…

Serwis separatora amalgamatu to zadanie firmy, która dostarczy i zainstaluje to urządzenie. Ważne, by przestrzegać terminu wymiany filtra lub oczyszczenia osadnika. Dobre separatory amalgamatu są tak skonstruowane, że dają się montować z każdą pompą i w każdym unicie. Zunifikowane, łatwe w obsłudze, bezobsługowe i ciche – to cechy dobrych separatorów amalgamatu na naszym rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *