Biznesplan – co to jest?

Myśląc o otwarciu firmy musimy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” oraz dokładnie przemyśleć, czy jej zakładanie będzie nam się opłacać. W tym celu przede wszystkim powinniśmy przygotować biznesplan. Wiele osób słyszało taki termin przynajmniej kilka razy w ciągu swojego życia, jednak nie każdy dokładnie wie, czym jest biznesplan i jak należy go stworzyć. Biznesplan może być zarówno krótki, jak i bardzo rozbudowany, ale przy jego tworzeniu najważniejszych będzie kilka czynników, ale najlepiej zacząć od kosztów i przychodów..

Przychody i koszty

Zarówno nowo powstałe firmy jak i już bardzo długo istniejące muszą dbać o to, by przychody były wyższe, niż planowane koszty. By należycie je zaplanować, trzeba wypisać najlepiej w arkuszu kalkulacyjnym sumę miesięcznych kosztów oraz przychodów. Uzyskaną kwotę trzeba pomnożyć przez 12. Wtedy uzyskujemy sumę kosztów i przychodów naszej firmy. Jeśli koszty są mniejsze niż przychody, to znaczy, że firma powinna nam się opłacać. Jednak nie zawsze tak jest i robiąc biznesplan trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Na co uważać

Z rad innych doświadczonych biznesmenów często wynika, że przy tworzeniu biznesplanu często optymistycznie zawyżamy przychody, licząc że już od samego początku będą one regularne i w miarę duże. Co gorsza – koszty jakie wpisujemy do biznesplanu często okazują się zbyt małe, ponieważ zapominamy, lub pomijamy niektóre ważne elementy. Najlepiej jest więc pomnożyć koszty, które wydaje się nam że poniesiemy razy dwa, a przychody zmniejszyć. Wtedy biznesplan będzie bardziej realistyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *