Bierzesz szybką pożyczkę? Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki

Pożyczkobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania, bez podawania przyczyny. Mimo zerwania, będzie on jednak musiał zapłacić odsetki naliczane od momentu wypłaty do dnia spłaty.

Nagłe wydatki zdarzają się niemal każdemu. Awaria najważniejszych sprzętów w domu, takich jak lodówka czy pralka, nagła choroba czy usterka w samochodzie potrafią nieźle namieszać w domowym budżecie przeciętnego Polaka. Nie każdy posiada oszczędności, których mógłby w takim momencie użyć. Z pomocą przychodzą instytucje pozabankowe oferujące szybkie pożyczki. Podobnie jak banki, nakładają one na swoich klientów pewne obowiązki oraz dają prawa.

Jakie prawa ma konsument biorąc pożyczkę?

Pożyczkobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania, bez podawania przyczyny. Mimo zerwania, będzie on jednak musiał zapłacić odsetki naliczane od momentu wypłaty do dnia spłaty. Wszelkie instytucje finansowe muszą natomiast zwrócić klientowi tak zwaną opłatę przygotowawczą podobnie jak to ma miejsce w bankach. Warto również wiedzieć, że umowa pożyczki zalicza się do umowy o kredyt konsumencki, wobec czego klient oprócz pieniędzy nabywa określone uprawnienia i obowiązki.

Konsument zaciągając takie zobowiązanie otrzymuje ochronę prawną i ma dostęp do wszystkich kosztów z nim związanych. Pożyczka chwilówka może być świetnym rozwiązaniem kłopotów finansowych, ale tylko jeśli jest zaciągana w godnej zaufania firmie. Należy szukać parabanków, które długo istnieją na rynku, przynależą do organizacji oraz posiadają certyfikaty rzetelności. Jeżeli szukasz bezpiecznej pożyczki, sprawdź ofertę od https://www.extraportfel.pl/.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Konsument decydujący się na zaciągnięcie szybkiej pożyczki ma prawo zapoznać się z umową i wyjaśnić z firmą ewentualne niejasności. Można wcześniej poprosić o wzór umowy, a jeśli dana instytucja pozabankowa odmawia jej wysłania, to klientowi powinna zapalić się w głowie czerwona lampka. Takie firmy posiadają także formularze informacyjne, które powinny być wręczane każdemu konsumentowi, który podpisuje umowę. W takich materiałach znajdują się informacje o samej pożyczce oraz o wszystkich kosztach z nią związanych.

Jakie są obowiązki pożyczkobiorców?

Szybka pożyczka, podobnie jak kredyt zaciągnięty w banku, nakłada na swoich klientów pewne obowiązki. Pierwszym i najważniejszym z nich jest oczywiście terminowa spłata. Pozwoli to na uniknięcie negatywnych wpisów we wszelkich rejestrach i tym samym nie zablokuje możliwości zaciągania kredytów, pożyczek, a także korzystania z zakupów na raty. Jeżeli klient w pewnym momencie napotka na jakiś problem ze spłatą, powinien się jak najszybciej skontaktować z daną firmą w celu ustalenia rozwiązania.

Każde zobowiązanie, nieważne czy jest to pożyczka w parabanku czy kredyt w banku wymaga od konsumenta przede wszystkim rozsądnego podejścia. Trzeba dokładnie sprawdzić instytucję i zapoznać się ze wszystkimi prawami oraz obowiązkami pożyczkobiorcy, zanim podejmie się decyzję o zawarciu umowy pożyczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *