Agregat prądotwórczy to jedno z niezbędnych urządzeń na placach budowy i w wielu instytucjach – od banków, aż po szpitale. Sprzęt okazuje się niezastąpiony wszędzie tam, gdzie potrzebujesz alternatywnego źródła energii, które zabezpieczy obiekt w razie niespodziewanej przerwy w dostawie prądu. Równie doskonale sprawdza się w miejscach, w których nie ma dostępu do tradycyjnej sieci energetycznej. Czym jest generator i jak wybrać urządzenie, które poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach? Podpowiadamy!
Budowa i zasady działania agregatów
Wiele osób zastanawia się, jak właściwie działają generatory. Skąd w takim razie biorą moc, dzięki której są w stanie zasilić nawet kilka maszyn jednocześnie? Elektromechaniczny sprzęt spalinowy wykorzystuje działanie energii mechanicznej, którą następnie zamienia w elektryczną. Wewnątrz konstrukcji znajdziesz rozdzielnicę elektryczną, prądnicę synchroniczną i silnik spalinowy, często zamknięte pod osłoną, która nie tylko chroni elementy przed niekorzystnym działaniem warunków zewnętrznych, ale także obniża poziom hałasu generowany przez agregaty prądotwórcze.
Za najważniejszy element agregatów uważa się prądnicę synchroniczną, której częścią jest uzwojenie – jego liczba determinuje jednofazowość bądź trójfazowość urządzenia. Silnik spalinowy napędza prądnicę, która wytwarza prąd. W zależności od rodzaju maszyny, na jaki się zdecydujesz, rozruch może być przeprowadzany automatycznie lub ręcznie, czyli przy użyciu specjalnego szarpaka. Co więcej, na rynku znajdziesz agregaty na benzynę, olej napędowy i gaz.
Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając agregat prądotwórczy?
Poszukiwania odpowiedniego agregatu należy rozpocząć od znalezienia zaufanego sprzedawcy, który współpracuje ze sprawdzonymi dostawcami i producentami. Tylko w ten sposób możesz być pewien, że nabyty sprzęt jest oryginalny, fabrycznie nowy, spełnia właściwe normy jakości i nie ulegnie uszkodzeniu już przy pierwszym użyciu. Niezawodne generatory znajdziesz między innymi w sklepie internetowym iSPRZĘT. Wybierając interesujący Cię model, zwróć uwagę na to, czy został wyposażony w elementy kontrolne – to właśnie one wpływają na podwyższone bezpieczeństwo użytkowania agregatów prądotwórczych.
Decydując się na zakup agregatu, warto także kierować się renomą producentów i opiniami klientów – tanie sprzęty o słabych parametrach technicznych będą po krótkim czasie wymagać naprawy lub wymiany, a tym samym narażą Cię na kolejne wydatki. Zamiast nich wybierz droższe, ale spełniające właściwe standardy propozycje znanych marek. Zwróć również uwagę na moc urządzenia – im wyższa, tym więcej maszyn na budowie będzie w stanie zasilić, oraz jego napięcie. Do ekstremalnych warunków, jakie panują na placach, szczególnie polecane są generatory trójfazowe o napięciu na poziomie 400 V. Warto tutaj wspomnieć także o funkcji AVR, która zapobiega skokom napięcia. Funkcja ta staje się niezbędna, gdy chcesz zasilić urządzenie wrażliwe na takie skoki, czyli np. wiertarkę.