3 pytania o pożyczkę. Rozwiewamy wątpliwości

Pożyczka to często jedyny sposób na sfinansowanie remontu, zakupu samochodu czy wymarzonych wakacji. Choć oszczędności Polaków z roku na rok są coraz większe, to wciąż nie na wszystko udaje nam się odłożyć. Wtedy chętnie sięgamy po wsparcie z zewnątrz, które ma umożliwić zrealizowanie celów i zamierzeń. Zanim jednak podpiszemy umowę z pożyczkodawcą, poważnie przemyślmy swoją decyzję i znajdźmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Oto trzy, które padają najczęściej.

Jak dobrze wybrać firmę pożyczkową?

Na rynku jest dzisiaj cała masa różnych przedsiębiorstw, które oferują potencjalnym klientom możliwość uzyskania finansowego wsparcia. Nie wszystkie one są jednak godne polecenia. Zanim podejmiemy decyzję o podjęciu współpracy, upewnijmy się, że rozsądnie wybraliśmy. Pożyczajmy wyłącznie ze sprawdzonych instytucji finansowych. Rejestr legalnych firm znajdziemy na stronie KNF-u w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. To tutaj powinniśmy zajrzeć w pierwszej kolejności.

Szukajmy również przedsiębiorstw, które mają udokumentowaną, długą historię działalności i z której usług skorzystało już dużo klientów. Stawiajmy na wygodę i bezpieczeństwo. Są instytucje oferujące udzielenie pożyczki w naszym domu. Nie musimy wtedy odbywać wycieczek po biurach, a jedynie spotkać się z doradcą w komfortowym dla nas miejscu.

Sprawdźmy, czy możemy sami wybrać metodę spłaty pożyczki i czy jest możliwość dokupienia dodatkowego ubezpieczenia. To gwarancja bezpieczeństwa i spokoju.

Jakie są zasady udzielania pożyczek?

Każda firma ma nieco inny sposób zawierania umów z klientami. W Providencie cały proces ubiegania się o pożyczkę zaczyna się od wypełnienia wniosku. W przypadku pozytywnej weryfikacji, otrzymujemy formularz informacyjny dotyczący kosztów i zasad takiego kredytu konsumenckiego. Zobowiązanie spłacamy później przelewem na konto instytucji udzielającej finansowania lub za pośrednictwem doradcy klienta, który może odwiedzić nas w miejscu zamieszkania.

Umowa powstaje w dwóch identycznych egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron. Do wszystkiego tego, o czym nie ma mowy na piśmie, zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa.

Czy pożyczkę można spłacić przed wyznaczonym terminem?

Tak. Zasada wcześniejszej spłaty obowiązuje zarówno w kwestii poszczególnych rat, jak i całego zobowiązania. W Providencie w każdej chwili mamy możliwość oddania rat przed terminem zapisanym w harmonogramie, co odpowiednio pomniejszy zobowiązanie pozostające jeszcze do spłaty. Istnieje także szansa przesunięcia terminu spłaty.

Warto również pamiętać, że zawsze możemy ubiegać się o wcześniejsze zwrócenie całej pożyczki pozabankowej. Taką możliwość gwarantuje nam ustawa o kredycie konsumenckim. Jeżeli chcemy dokonać takiego wcześniejszego spłacenia zobowiązania, musimy skontaktować się z firmą pożyczkową, która ponownie przeliczy naszą należność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *