Zakładasz własną firmę? Zobacz, jak się do tego przygotować!

Podjąłeś tę długo odwlekaną decyzję o „przejściu na swoje”? Zanim zaczniesz rozkręcać własny biznes, upewnij się, czy jesteś do tego dobrze przygotowany. Oto krótki pakiet startowy dla przyszłych przedsiębiorców – sprawdź, czy wiesz wszystko, co powinieneś!

5 rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed założeniem firmy

  1. Przeanalizuj swoją konkurencję

Pomyśl o tym, co możesz zrobić lepiej od konkurencji, by zachęcić klientów do wybrania Twojej oferty.

  1. Sprawdź swoją grupę docelową

Upewnij się, do kogo chcesz kierować swoje produkty lub usługi i dopasuj do nich model sprzedażowy – aby jak najlepiej do nich trafić.

  1. Podsumuj potencjalne koszty

Jeśli dopiero startujesz z nowym pomysłem, zapewne dysponujesz ściśle określonym budżetem na start. Podlicz, ile będzie Cię kosztować prowadzenie działalności (opłaty za lokal, zakup niezbędnego wyposażenia, ewentualne szkolenia itp.) i czy mieścisz się w ustalonym limicie.

  1. Zadbaj o pracowników

Zastanów się nad tym, ilu pracowników jesteś w stanie zatrudnić oraz jak ich rozliczać.

  1. Zadbaj o właściwe narzędzia do pracy

Aby wszystko działało sprawnie i bezproblemowo, będziesz potrzebować programów dla przedsiębiorców. Poniżej prezentujemy Ci dwa, które okażą się szczególnie przydatne na początku przygody z własną firmą.

Fakturowanie online, czyli jak samodzielnie prowadzić własną księgowość

Nie masz środków na zatrudnienie księgowej lub biura rachunkowego? Jeśli prowadzisz małą lub średnią działalność gospodarczą, z fakturowaniem powinieneś poradzić sobie samodzielnie – o ile skorzystasz z dobrego programu do wystawiania faktur np. https://wfirma.pl/program-do-faktur-online. System ten przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces – od zapisania danych kontrahenta, po odpowiednie wypełnienie faktury, a nawet jej wysłanie za pomocą poczty elektronicznej. A to wszystko za znacznie niższą cenę niż usługi stacjonarnej księgowej.

Rozliczanie pracowników krok po kroku

Kadry i płace staną się o wiele prostsze do zorganizowania, jeśli skorzystasz z odpowiedniego programu online – np. tego od wFirma.pl. Korzystając z niego, nie tylko zorganizujesz przechowywanie danych osobowych, lecz również rozliczysz pracowników, a nawet prześlesz stosowne dokumenty do ZUSu i Urzędu Skarbowego przez internet, czyli bez wychodzenia z domu – i to nawet jeśli nie posiadasz podpisu kwalifikowanego.

Pamiętaj o tym, że rozkręcanie własnego biznesu bez odpowiednich narzędzi może i jest nieco tańsze, jednak na pewno dużo trudniejsze i wymagające więcej czasu. Wykupując je, zyskasz jednak pewność, że dopełnisz wszystkich formalności w terminie i nie będziesz się martwić tym, że o czymś zapomniałeś – nie pozostanie Ci zatem nic innego, jak skupienie się na prowadzeniu firmy.

Zakładasz własną firmę? Zobacz, jak się do tego przygotować!
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *