Za każdym razem Etiopia wyprawa z burem podróży Logostour to niezapomniana podróż.

Są miejsca na Ziemi, których widok zapiera dech w piersiach. Jednym z nich jest Etiopia, jeden z największych krajów Afryki, zajmujący powyżej miliona kilometrów kwadratowych. Kraj, który jedyny obok Egiptu ma tak bogatą historię. To miejsce, gdzie spotyka się okazy fauny i flory niespotykane gdzie indziej na świecie. Nie sposób nie wspomnieć też o różnorodnej kulturze, która jest od wieków kultywowana. Etiopia jest krajem wielu cudów wartych zobaczenia, jednak program standardowych wycieczek nie jest w stanie ich wszystkich pomieścić. Zazwyczaj zwiedza się tylko te najważniejsze i najbardziej znane. Co warto zobaczyć w Etiopii?

Adis Abeba – stolica.

Czwarte co do wielkości miasto Afryki, nie poraża zbyt wysoką zabudową, ani zbyt wielkim ruchem ulicznym, jawi się jedną ze spokojniejszych stolic. To właśnie od zwiedzania tego miejsca zaczyna się prawie każda Etiopia wyprawa. Miejsca warte zobaczenia, to Muzeum Narodowe, które pokazuje dzieje kraju od zamierzchłych czasów. To tutaj znajduje się słynna Lucy – czyli replika szkieletu kobiety, żyjącej na tych ternach 3,4 miliona lat temu. W katedrze Świętej Trójcy zobaczyć można grobowiec cesarza Hajle Sellasje i jego małżonki. Godna obejrzenia jest również Katedra Świętego Jerzego, miejsce, gdzie niegdyś odbywały się koronacje cesarzy. Z góry Entonto można podziwiać panoramę miasta i pałac cesarza Menelika.

Jezioro Tana i Wodospady na Nilu Błękitnym.

Największe jezioro Etiopii i najwyżej położone. Leży w samym środku dziewiczego lasu deszczowego. Właśnie na tym jeziorze można zobaczyć niezwykłe łodzie papirusowe, niezwykle rzadko spotykane gdzie indziej. Małym statkiem wypływającym z Bahar Dar, można dostać się na którąś z wysepek, gdzie na niektórych stoją jeszcze średniowieczne klasztory ze starymi księgami, krzyżami i koronami cesarskimi. Około trzydziestu kilometrów od jeziora Tana, Nil Błękitny przepływa przez ogromną szczelinę tektoniczną. Rezultatem tego są imponujące wodospady, jakie tworzy rzeka. Zjawisko to najlepiej podziwiać po zakończeniu pory deszczowej, kiedy wezbrany Nil spada pięćdziesiąt metrów w dół. Drogą wzdłuż jeziora można pojechać do miasta Gonder, gdzie podziwia się niesamowity kompleks pałacowo – świątynny, zbudowany według osobliwego architektonicznego stylu, będącego mieszaniną wpływów islamskich, hinduistycznych, a nawet barokowych. Godne dokładniejszego zwiedzenia są Łaźnie Fasilidesa i kościół Debre Birhan Selassie z pięknymi malowidłami, które przedstawiają sceny biblijne.

Miasto Lalibela.

Miejsce znane z kilkunastu kościołów wykutych w skale w XII i XIII wieku. Połączone długimi korytarzami, do tej pory są miejscem kultu. Lalibela nazywana jest ósmym cudem świata, a świątynie wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według legendy to w tym miejscu król Lalibela miał wizję nakazującą mu zbudowanie „Drugiej Jerozolimy”. Dzięki temu jego poddani nie musieli aż tak daleko pielgrzymować.

Dolina rzeki Omo.

Miejsc takich jak to, zostało już niewiele na świecie. Wszystko jest tutaj takie jak dawniej – ludzie, ich stroje, chaty i przyroda. Niektóre plemiona liczą kilka tysięcy członków, inne kilkaset, ale każde z nich posiada oddzielną tradycję i unikalną kulturę. Tutaj można spotkać lud Mursi z charakterystycznymi krążkami w wargach. Inną osobliwością jest plemię Hamar. Są to ludzie bardzo urodziwi ,a kobiety noszą skórzane, zdobione muszelkami spódnice. Barwią one włosy na czerwono przy pomocy specjalnej glinki. To tutaj można wejść do jednej z chat i oglądać tubylców przy codziennych czynnościach. Dojazd do doliny Omo jest możliwy tylko w porze suchej. W porze deszczowej niektóre wioski są odcięte od cywilizacji.

Miasteczko Aksum.

Jest to miejsce, gdzie znajdują się korzenie Etiopii, jednak niewiele już pozostało z dawnej świetności. Dwa tysiące lat temu, było dużo znaczącą w ówczesnym świecie stolicą królestwa. Dziś podziwiać można ruiny pałaców, grobowców, trony z kamienia i słynne 30-metrowe kamienne kolumny z bogatymi zdobieniami. Godna uwagi jest XVI wieczna, pięcionawowa bazylika, gdzie według Etiopczyków przechowywana jest Arka Przymierza.

O atrakcjach Etiopii można by mówić długo, można jeszcze wspomnieć i jeziorze Awasa, zwanym „Jeziorem Miłości” bowiem tutaj przybywają pary, aby spędzić w tym pięknym miejscu swój miesiąc miodowy wzorem cesarza Hajle Sellasje. Gdzie by się nie udać można obcować z bogatą tradycją i kulturą tego afrykańskiego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *