Szukasz pracy za granicą? Z nami to nic trudnego!

Praca za granicą kojarzy nam się prawie zawsze z dużo większymi, niż w Polsce, zarobkami. Czy jednak rzeczywiście tak jest? W parze z nimi idą oczywiście większe wydatki na utrzymanie. Przeciętna praca dla wykwalifikowanych Polaków w Niemczech to około 3500 euro brutto. Specjaliści bardzo wąskich specjalizacji mogą zarobić nawet do 5000 euro brutto. Dużo to, czy mało?

Jeśli pracodawca oprócz płacy oferuje w pakiecie zakwaterowanie, wydaje się to całkiem rozsądną kwotą. Dla porównania, pozostając w kraju, można zarobić o połowę lub nawet 2/3 mniej.
Nieco bardziej atrakcyjny wydaje się rynek pracy w Wielkiej Brytanii, jednak ten zamyka powoli przed nami swoje podwoje. Z kolei praca w USA lub krajach arabskich, płatna w dolarach, zdarza się rzadko i na ogół jest obłożona rozmaitymi restrykcjami.

Najmniej atrakcyjnym europejskim rynkiem pracy są Włochy i Portugalia. Duże bezrobocie i skomplikowana biurokracja skutecznie zniechęcają potencjalnych pracowników. Najciekawiej sytuacja wygląda w krajach Beneluksu, Niemczech i Francji, gdzie pracę znajda zarówno zbieracze płodów rolnych, jak i wyspecjalizowani spawacze, budowlańcy i kadra wyższego szczebla.

Decyzja – wyjeżdżam.

Jak każda życiowa konstatacja, ta także musi być poprzedzona rachunkiem ekonomicznym i emocjonalnym. Bardzo często pozostawiamy bowiem rodzinę, znajomych, przyjaciół. Kalkulowane zyski, związane z wyjazdem, powinny nam rekompensować rozłąkę i pozostawić w portfelu finansową rezerwę. Ważnym atrybutem w wewnętrznej dyspucie o emigracji zarobkowej, jest kalkulacja strat długofalowych, czyli utraty kontaktów zawodowych, wypracowanej przez lata pozycji. Łatwiej jest podjąć decyzję, kiedy pracodawca pochodzi z Polski i do wykonania zlecenia rekrutuje więcej osób. Wtedy można liczyć na współpracę także po powrocie, a towarzystwo rodaków zmniejsza stres i zwiększa pewność siebie.

Kolejnym ułatwieniem może być to, że zatrudniający bardzo często nie wymagają znajomości języka, szczególnie do pracy nie obarczonej specjalnymi wymogami specjalizacyjnymi.

Jak i gdzie szukać pracy za granicą?

Poszukiwania powinniśmy rozpocząć, będąc jeszcze w kraju. Najprostszym sposobem jest znalezienie oferty pracy za granicą na portalu ogłoszeniowym Pokato.pl (można to przecież zrobić w każdej chwili), gdzie natkniemy się na tysiące ofert. Po wybraniu najciekawszej propozycji, pozostanie już tylko kontakt z pracodawcą i ewentualne podpisanie umowy.

Korzystając z funkcjonalności serwisu, nasze poszukiwania możemy w znacznej mierze zautomatyzować, poprzez ustawienia preferencji i powiadomień. Pozwoli to zaoszczędzić czas, często tracony na wertowanie od nowa wszystkich informacji.
Inny sposób to skorzystanie z biur pośrednictwa (co jest czasochłonne i na ogół płatne) lub zamieszczenie własnego, bezpłatnego anonsu na portalu, gdzie jedną z kategorii jest „praca za granicą”.

Ważne jest, aby zajmować się tylko tymi ofertami, które pochodzą od znanych lub sprawdzonych pracodawców. Ponadto najlepiej jest zawrzeć umowę o pracę przed wyjazdem, co pomoże uniknąć potencjalnych rozczarowań i straty pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *