Modernizacja powierzchni biurowych – czy to jest konieczne?

Trendy się zmieniają i dotyczy to także powierzchni biurowych. Dziś wiele uwagi zwraca się na ekologię i nowoczesne rozwiązania, a starsze budynku nie spełniają wielu z wymogów stawianych budownictwu biurowemu. Miejsce na nowe wieżowce szybko się jednak kończy, a firmy wciąż się rozwijają. Wyjście z tej sytuacji jest zatem jedno – modernizacja już istniejących powierzchni.

Modernizacja powierzchni biurowych – czy to jest konieczne?

Trendy się zmieniają i dotyczy to także powierzchni biurowych. Dziś wiele uwagi zwraca się na ekologię i nowoczesne rozwiązania, a starsze budynku nie spełniają wielu z wymogów stawianych budownictwu biurowemu. Miejsce na nowe wieżowce szybko się jednak kończy, a firmy wciąż się rozwijają. Wyjście z tej sytuacji jest zatem jedno – modernizacja już istniejących powierzchni.

Konieczność czy fanaberia?

Odnawianie starszych budynków nie jest kwestią obecnej mody. Obiekty biurowe, które eksploatowane są od kilkunastu lat, nie są atrakcyjne dla najemców głównie ze względu na spore zużycie. Nie bez znaczenia jest także brak pewnych udogodnień, które zaczęły być stosowane w nowych budynkach i uznane są już za normę.

Remont powierzchni nie tylko przedłuża “życie” wieżowca, ale przede wszystkim zwiększa jego atrakcyjność w oczach najemców i wpływa pozytywnie komfort osób pracujących w biurach. Jest również okazją do zaimplementowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. A fakt, że budynek po modernizacji będzie wyglądał o wiele ciekawiej, to dodatkowa wartość.

O czym trzeba pamiętać?

Z pewnością podczas prowadzenia tego typu prac jednym z największych wyzwań staje się organizacja pracy – bo przecież wiele biur wciąż jest wynajętych i pracownicy firm muszą wykonywać swoje obowiązki. Trzeba także wziąć pod uwagę, że proces modernizacji może być skomplikowany niemal tak samo, jak budowa biurowca od podstaw. Wszystko zależy jednak oczywiście od wyjściowego stanu budynku oraz zakresu planowanych prac.

Gruntowna modernizacja czy delikatne odświeżenie?

Zakres prac zależy od stanu budynku i może obejmować zarówno przebudowę elewacji, jak i odświeżenie biurowych powierzchni wewnątrz. Podstawowa modernizacja powierzchni biurowej obejmuje głównie wymianę instalacji i podłączenie nowych, przebudowę holu,wymianę wind i okien. Bywa tak, że po zakończeniu działań budynek zmienia się nie do poznania i trudno odnaleźć w nim poprzedni kształt.

Część prac może być wykonywana bezpośrednio przez najemców – a w ich zakres wchodzi przede wszystkim odnowa powierzchni biurowych. W przypadku, gdy renowacja wnętrz przeprowadzana jest przez tego samego wykonawcę, całość zostaje przebudowana i zaaranżowana na nowo w zgodzie z obowiązującymi trendami.

Dlaczego funkcjonalna przestrzeń biurowa jest ważna?

Nowoczesne biurowe budynki to przede wszystkim zysk. Najemcy poszukują przestrzeni, która spełni ich oczekiwania i która wpisuje się w pewne standardy. Dziś zwraca się uwagę na ekologię, oszczędzanie energii, komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo. Starsze wieżowce, a za takie uchodzą dziś już budynki w wieku 10 lat, nie sprostają tym wymaganiom i często są już w znacznym stopniu wyeksploatowane. Dlatego, nawet jeśli znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji, najemcy wybiorą budynek nowoczesny i wpisujący się w obecne trendy. Taka kompleksowa modernizacja budynku biurowego nosi nazwę „fit out„.

Ważne jest także, aby wieżowiec był bezpieczny, zapewniał komfort przebywającym w nim osobom, a obsługująca biurowiec firma dbała nie tylko o sam budynek, ale także o pracowników. Zatem inwestycja w modernizację, nawet jeśli jest wysoka, zwróci się z nawiązką, gdy kolejne firmy zdecydują się na wynajem powierzchni w odnowionym biurowcu.

Coraz bardziej świadomi pracownicy

Nowe pokolenia pracowników coraz większą uwagę zwracają na funkcjonalność biura oraz jego estetykę. Miejsce pracy, które zapewnia dobry kontakt z zespołem i pozwala na komfortowe wykonywanie obowiązków nie tylko wpływa pozytywnie na obecnie zatrudnione osoby, ale może także przyciągnąć potencjalnych kandydatów. Osoby poszukujące pracy zwracają uwagę również na udogodnienia takie jak bezpieczne parkingi dla rowerów czy prysznice przeznaczone dla dojeżdżających w ten sposób do pracy.

Czasem jednak renowacja starszych budynków to konieczność. Powód jest prozaiczny – brak miejsca na nowe budowy, co widoczne jest szczególnie w większych miastach. Poszukując rozwiązania tej sytuacji, warto pamiętać, że dziś coraz chętniej modernizowane są nie tylko typowe biurowce, ale i dawne magazyny czy hale. Mają w sobie wielki potencjał, a kluczem do sukcesu jest tu dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *