Mity i fakty o PPK. Co warto wiedzieć o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy pomysł rządu na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego Polaków. Choć w społeczeństwie rośnie świadomość związana z koniecznością oszczędzania, wciąż są i tacy, którzy nie mają żadnych dodatkowych środków odłożonych na emeryturę. Program PPK ma po części rozwiązać ten problem i zachęcić pracujących do gromadzenia kapitału na przyszłość. Przedstawiamy fakty i mity o wdrażanym właśnie programie.

Do PPK będą automatycznie zapisywani wszyscy zatrudnieni

I tak, i nie. Program jest powszechny, a więc oznacza to, że zatrudnieni będą zapisywani do niego „z automatu”. Nie każdy pracownik będzie miał jednak możliwość oszczędzania w PPK. Osób zatrudnionych krócej niż 3 miesiące pracodawca nie będzie mógł wpisać do programu. To samo tyczy się studentów do 26. r.ż. Ponieważ nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, zgodnie z ustawą o PPK, nie mogą przystąpić do programu.

PPK jest obowiązkowy i nie można z niego zrezygnować

Nie. Program PPK, w przeciwieństwie np. do OFE, jest dobrowolny. Choć zatrudnieni będą do niego zapisywani automatycznie, jeśli spełnią warunki formalne, każdy pracownik będzie mógł zrezygnować z uczestnictwa w PPK. Wystarczy, że osoba niezainteresowana dodatkowym oszczędzaniem, złoży pisemną rezygnację u swojego pracodawcy.

PPK obejmuje tylko pracowników w przedziale wiekowym 18-55 lat

Nie. Zgodnie z ustawą do programu będą zapisywani automatycznie pracownicy do 55. r.ż. Nie oznacza to jednak, że osoby starsze nie będą mogły przystąpić do programu. Ci pracownicy, którzy mają więcej niż 55, ale mniej niż 70 lat, mogą zawnioskować o założenie konta w PPK i oszczędzanie do czasu zakończenia aktywności zawodowej.

Środków z PPK nie będzie można wypłacić wcześniej

Nie. I to właśnie odróżnia m.in. PPK od OFE. Z oszczędności w PPK będzie można skorzystać np. przy kupowaniu mieszkania czy domu. Pieniądze pomogą Ci także w razie ciężkiej choroby Twojej, Twojego współmałżonka lub dziecka. Będziesz mógł też wypłacić część środków bez podawania celu, na jaki chcesz je przeznaczyć (wtedy jednak zapłacisz stosowny podatek i stracisz dopłaty od państwa).

W PPK to pracodawca decyduje, kto będzie zarządzał Twoimi pieniędzmi

Tak. I takie rozwiązanie w PPK możne sprawić, że będziesz przeciw i zrezygnujesz z uczestnictwa w programie. Bo skoro to pracodawca zadecyduje, kto będzie zarządzał Twoimi środkami, jaką możesz mieć pewność, że będzie je skutecznie pomnażał?

Pracodawca nie podejmie decyzji dotyczącej instytucji finansowej, zanim nie skonsultuje tego z przedstawicielami pracowników. Każdy zatrudniony może więc zgłosić swojego „kandydata”, a pracodawca ostatecznie wybierze zarządzającego. Na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju zamieszczono listę podmiotów, które będą mogły zarządzać inwestycjami w PPK. Wśród tych instytucji znajduje się również Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne. Jeśli pracujesz w bardzo dużej firmie, zasugeruj zatrudniającemu wybór instytucji, która ma doświadczenie w obsłudze największych podmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *