Jak zadbać o komfort pracy na laptopie?

Obecnie urządzenia mobilne są znacznie bardziej popularne niż jeszcze kilka lat temu. W większości przypadków kierujemy się wygodą, zmieniając stacjonarny sprzęt na laptopa. Komfort pracy bywa bardzo różny z wielu powodów. Jak o niego zadbać?

Kupując komputer stacjonarny, zwykle aranżujemy dla niego miejsce. Najczęściej jest to biurko gabarytowo dostosowane do miejsca i naszych potrzeb oraz wygodny fotel na kółkach. W ten sposób wykonujemy pracę w odpowiednich warunkach. Nieco inaczej sprawa wygląda z laptopami lub ich mobilnymi odpowiednikami. Takie urządzenia często lądują na kolanach, przypadkowym stoliku do kawy, a nawet karkołomnie trzymamy go w jednym ręku, a jednocześnie drugą go obsługując. To bardzo wygodne podejście, ale najczęściej niezdrowe. Systematyczne długoterminowe przetrzymywanie laptopa na kolanach może u panów doprowadzić do obniżenia jakości plemników oraz napięć mięśniowych. Istnieją sposoby, aby uporać się z tymi przeciwnościami.

Stanowisko pracy

Przedsiębiorstwa coraz częściej zmieniają tradycyjne PC na laptopy. Daje to dużo więcej możliwości dla pracownika. Jeżeli charakter wykonywanego zadania na to pozwala, to urządzenie można z powodzeniem zabrać do domu i dokończyć projekt lub pracować bezpośrednio z miejsca zamieszkania. Ta opcja popularna jest dla freelancerów, ale firmy zatrudniające ludzi na etacie coraz częściej dają taką możliwość. Ponadto, jest to dobre rozwiązanie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, które zatrzymają pracownika w domu. Dzięki temu może on zrealizować wytyczne, jednocześnie opiekując się członkiem rodziny.

Właściciel w miejscu pracy musi zapewnić odpowiednie warunki dla pracownika. W pracy biurowej wymagane jest określone przepisami biurko na komputer, fotel, odpowiednie oświetlenie, ale także szereg wytycznych odpowiadającym przepisom BHP. W takich miejscach dla wygody i komfortu pracy instalowane są podstawki pod laptopa lub stacje dokujące. Dzięki nim nie tylko możemy wygodnie zainstalować samego laptopa, ale również podłączyć dodatkowy monitor, myszkę czy klawiaturę. Ponadto takie urządzenie posiada system chłodzenia, który odprowadza nadmiar ciepła, powstały w wyniku pracy laptopa.

Zdrowie i wygoda

Trzymanie laptopa na kolanach sprawia, że nasza sylwetka jest nieustannie pochylona. Coś podobnego ma miejsce, gdy zerkamy na swojego smartfona. Wracając jednak do laptopa, należy nadmienić, że sukcesywne przyjmowanie takiej pozycji może doprowadzić do problemów z kręgosłupem oraz z odcinkiem szyjnym. Można temu zapobiec za sprawą podstawki pod laptopa. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Podstawka powinna mieć możliwość regulacji wysokości laptopa. Umożliwi to podniesienie ekranu do wysokości twarzy, przez co głowa i odcinek szyjny nie będzie ciągle pochylony, co znacząco odciąży nasze mięśnie. Sprzęt powinien mieć również nóżki antypoślizgowe, które zabezpieczą komputer przed przemieszczaniem się na różnych powierzchniach. Przypadkowe trącenie nie wpłynie na to, że laptop spadnie na podłogę, a jedynie nieznacznie zmieni swoje położenie.

Podstawka pod laptopa może posiadać wentylator, który zajmie się chłodzeniem naszego urządzenia mobilnego. Warto przyjrzeć się ilości dostępnych wentylatorów. W tym wypadku więcej nie zawsze oznacza lepiej. Często jeden solidny wiatrak wykona swoją pracę lepiej niż kilka mniejszych. Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiele urządzeń będzie działało znacznie głośniej niż pojedyncze. W celu uniknięcia mało przyjemnego wycia zarówno z laptopa, jak i podstawki należy sprawdzić ten parametr w sklepie lub zweryfikować parametry głośności w Internecie. Źródłem zasilania urządzenia jest port USB.

Podstawka to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają jednego miejsca do pracy lub odpowiedniego stanowiska. Można je szybko zaaranżować nawet na stole w salonie, zapewniając jednocześnie odpowiedni komfort przy użyciu podstawki pod laptop. To przydatny sprzęt, którego nie powinno zabraknąć u pracowników zdalnych i wszystkich tych, których głównym narzędziem pracy jest laptop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *