Do czego służą kasy fiskalne online?

Nowelizacja ustawy o VAT, dotyczącej kas fiskalnych budzi wiele obaw i wątpliwości u przedsiębiorców. Na czym polegają kontrowersje? Głównie na konieczności stopniowego pozbywania się starych urządzeń, których kontrola jest nieco bardziej utrudniona niż w przypadku nowoczesnego sprzętu.

Stopniowe wycofywanie

Zmiany, jak w większości przypadków, mają na celu poprawienie kondycji finansowej państwa. Przyczynią się także do ograniczenia oszustw podatkowych. Ustawa została przegłosowana i podpisana przez prezydenta. Weszła w życie 1 maja. Oczywiście nie oznacza to, że już od tego dnia podatnicy muszą masowo ruszyć do sklepów po kasy fiskalne online. Obowiązek ten został podzielony na branże i konkretne terminy, które będą je obowiązywać. Pierwotnie obowiązek miał dotyczyć wszystkich przedsiębiorców i wejść w życie w styczniu 2018 roku. Ostatecznie Ministerstwo Finansów zmieniło podejście do tematu.

Warsztaty i gastronomia

Jako pierwsi, bo już od stycznia 2020 roku nowe przepisy przetestują właściciele warsztatów samochodowych. Kilka miesięcy później dołączy do nich branża gastronomiczna. W kolejnym roku kasy fiskalne online będą obowiązywały również fryzjerki, kosmetyczki, lekarzy, prawników, budowlańców oraz osoby, działające w branży fitness. 31 grudnia 2022 roku kończy się okres przejściowy. Po nim wszyscy niewymienieni przedsiębiorcy muszą wymienić kasy fiskalne. Wszyscy ci, o których nie wspomina ustawa, mogą wybrać, jaki typ kasy chcą używać. Jednak ulgę na urządzenie otrzymają jedynie ci, którzy zainwestują w kasy fiskalne online.

Co ze starą kasą?

Ministerstwo Finansów zapewnia, że koszt wymiany urządzenia w pewnej mierze będzie refundowany. W sprawie odliczenia lub zwrotu ulga będzie wynosiła 90 proc. wartości netto kasy, nie więcej niż 900 zło. Firmy, produkujące kasy fiskalne, jak Kaspol, już mają w swojej ofercie stosowne urządzenia. Wszystkimi danymi z kas fiskalnych online będzie zarządzał Szef KAS czyli Krajowej Administracji Skarbowej. Jemu również przypadnie rola administratora danych, znajdujących się w urządzeniu. Wszelkie informacje będą spływały do Centralnego Repozytorium Kas poprzez sieć teleinformatyczną. Do CRK trafią głównie dane paragonowe, czyli to, co zostało sprzedane i w jakiej cenie.

Początkowo nowelizacja zakładała wprowadzenie obowiązku umieszczania NIP na paragonie. Ostatecznie takie przepisy nie zostały wprowadzone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *