Data Center, a serwerownia w firmie – czym się różnią?

Dane cyfrowe są niewidzialnym, ale niezwykle istotnym zasobem każdej współczesnej firmy. To w oparciu o nie wykonuje się znaczną część codziennych czynności – choć często możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. Przedsiębiorca ma więc do wyboru utrzymywanie własnej serwerowni lub transferu danych do Data Center – czym różnią się te rozwiązania i które jest bardziej opłacalne?

Czym różni się Data Center od firmowej serwerowni?

Różnica pomiędzy Data Center, a firmową serwerownią jest zasadnicza. Polega przede wszystkim na zasobach i podejściu do czynności magazynowania danych. Tę różnicę najlepiej opisuje odwołanie się do naszej wyobraźni. Zastanówmy się bowiem, jak wygląda typowa serwerownia w firmie? Jest to zazwyczaj kilka urządzeń umieszczonych w ciasnym, bocznym pomieszczeniu w siedzibie przedsiębiorstwa.

Jeśli zaś chodzi o wygląd Data Center – cały obraz zmienia się o 180 stopni. Jedyną cechą wspólną jest tak naprawdę obecność serwerów. Główną różnicą jest tutaj fakt, iż centrum przechowywania danych stanowi kompleks w budynku lub czasem nawet jest rozmieszczone w całym budynku. Osobne pomieszczenia w Data Center stanowią:

  • Serwerownia;
  • UPS-ownia;
  • Pomieszczenie dystrybucji energii;
  • Telekomunikacja;
  • Pomieszczenie operacyjne.

Oprócz tego, centrum przechowywania danych zapewnia optymalne warunki klimatyczne wewnątrz budynku – chociażby poprzez dbanie o optymalny obieg powietrza, wilgotność czy wentylację i temperaturę. Na znacznie wyższym poziomie w przypadku Data Center stoją również kwestie bezpieczeństwa. Centra danych posiadają zaawansowane systemy przeciwpożarowe, zasilania awaryjnego. Oprócz tego znajdziemy w nich również wysokiej jakości monitoring, ochronę fizyczną oraz zapory bezpieczeństwa uniemożliwiające wyciek danych w jakiejkolwiek formie.

Jakiego rodzaju usługi znajdziemy w ofercie centrum przechowywania danych?

Działalność Data Center opiera się na trzech głównych filarach usługowych. Są to:

  • Kolokacja, czyli udostępnianie przestrzeni w placówce centrum firmom, aby te mogły umieścić tam swoje własne serwery z danymi.
  • Relokacja, czyli najprościej mówiąc przeniesienie serwerowni w inne miejsce za pośrednictwem przestrzeni cyfrowej.
  • Migracja do chmury, czyli innymi słowy kompleks czynności: takich jak:
    • Przeniesienie;
    • Adaptacja;
    • Aktualizacja serwerowni, systemów lub całej infrastruktury IT do poziomu światowych standardów.

Co ważne – podczas migracji do chmury niezwykle ważne jest zachowanie integralności wszelkich danych cyfrowych.

Kiedy warto przenieść dane cyfrowe swojej firmy do Data Center?

Dane cyfrowe są wyjątkowym typem firmowych zasobów. Należy więc stosować w stosunku do nich niekonwencjonalne podejście. Na stosowaniu rozwiązań magazynowania danych we własnym zakresie mogą pozwolić sobie zasadniczo wyłącznie firmy działające na mikroskopijną skalę lub całkowicie przeciwnie – światowi giganci. W przypadku tych pierwszych jest to możliwe dzięki bardzo niskiemu zapotrzebowaniu na usługę przechowywania danych. Rozwiązanie na własną rękę sprawdzi się chociażby w przypadku niewielkiego warsztatu samochodowego, gdzie komputeryzacja nie ma aż takiego znaczenia. Ogromne firmy z kolei nie muszą przenosić swoich danych do Data Center pomimo gigantycznego zapotrzebowania, ponieważ dysponują środkami, które pozwalają im na wybudowanie własnego centrum przechowywania danych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *