Czas na zmianę księgowego? Biuro rachunkowe Bielsko

Dobre biuro rachunkowe Bielsko zatrudnia specjalistów, którzy mają duże doświadczenie w prowadzeniu księgowości firm, a niejednokrotnie zajmowali się także doradztwem finansowym.

Jedną z najczęstszych przyczyn blokowania działalności mniejszych firm jest brak stabilnego otoczenia prawnego. Przedsiębiorcy nie zawsze są w stanie samodzielnie zadbać o rachunkowość firmy, a przy tym nie stać ich na wydzielenie osobnego stanowiska pracy dla księgowego. Natomiast w stosunku do firm zewnętrznych, jakimi są biura rachunkowe, stosują zasadę ograniczonego zaufania. Zupełnie niepotrzebnie.

Relacja przedsiębiorca – księgowy

Zakładając firmę, przedsiębiorcy nie zawsze w pełni zdają sobie sprawę, że prowadzenie własnej działalności nie sprowadza się wyłącznie do pozyskiwania nowych klientów, sprzedaży usług i produktów oraz pomnażania zysków. Oprócz tego bardzo dużo czasu i uwagi należy poświęcić kwestiom formalno-księgowym, analizowaniu zmian dotyczących prawa gospodarczego, podatkowego, a także prawa pracy. Nie wszyscy chcą i potrafią zajmować się tego typu sprawami, dlatego księgowość firmy, kwestie rozliczeń podatkowych, a także kwestie pracownicze chcą powierzyć profesjonalistom, którzy skrupulatnie i terminowo dokonają wszelkich rozliczeń, sporządzą stosowne zestawienia i dostarczą dokumenty do odpowiednich urzędów.

W relacji przedsiębiorca – księgowy liczy się zatem zaufanie i szybkość przepływu informacji. Przedsiębiorca musi widzieć, że księgowy jest zaangażowany w wykonywaną pracę i dąży do natychmiastowego wyjaśnienia ewentualnych niejasności. Natomiast księgowy oczekuje, że przedsiębiorca na czas dostarczy mu wszelkie faktury i inne dokumenty księgowe. Jeżeli obie strony będą postępować zgodnie z pierwotnymi założeniami, współpraca będzie przebiegała bez zarzutu.

Biuro rachunkowe Bielsko – co robić, gdy współpraca z księgowym się nie układa?

Profesjonalne podejście do obowiązków, fachowość i terminowość to cechy, które określają dobrego księgowego. A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie jest zadowolony ze współpracy z dotychczasowym księgowym? W takiej sytuacji korzystana będzie zmiana biura rachunkowego na takie, w którego ofercie znajduje się profesjonalna obsługa rachunkowa firm. Mikroprzedsiębiorcy często boją się takich zmian, ale zupełnie niepotrzebnie. Dobre biuro rachunkowe może przejąć księgowość firmy w dowolnym momencie i bez żadnej szkody dla przedsiębiorstwa. Oczywiście nie powinno się to odbywać z dnia na dzień, ale nie ma znaczenia, czy firma zmieni księgowego w trakcie roku podatkowego, czy też w ostatnim miesiącu roku.

Zmiana księgowego – o czym należy pamiętać?

Nowemu księgowemu należy dostarczyć dokumentację księgową firmy z ostatnich pięciu lat. Pamiętajmy, że taka dokumentacja musi być bezzwłocznie dostępna na żądanie przedstawicieli Urzędu Skarbowego. Przy zmianie księgowego należy również pamiętać o aktualizacji danych w bazie CEIDG (w ciągu 7 dni od zaistnienia zmiany). Jeśli chodzi o wspomnianą dokumentację, nowe biuro rachunkowe Bielsko z pewnością podpowie, które dokumenty należy pozyskać od dotychczasowego księgowego, a jakie uda się zdobyć we własnym zakresie. Mogą to być dokumenty zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, o ile dotrzymany zostanie warunek dostępności na żądanie.

Czas na zmianę księgowego? Biuro rachunkowe Bielsko
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *